Wegetarianizm to modny trend w odżywianiu. Nie dotyczy on tylko dorosłych, ale i coraz częściej dzieci. Coraz więcej rodziców decyduje się na wyeliminowanie z diety dziecka mięsa i zastąpienie go warzywami i owocami. O to, czy dziecko powinno jeść mięso, czy też nie toczą się zacięte dyskusje zarówno wśród rodziców, jak i specjalistów. Zobacz czy dieta wegetariańska jest odpowiednia dla dzieci.

Fachowa opinia

Według Instytutu Żywności i Żywienia oraz Ministerstwa Zdrowia wegetarianizm dla dzieci nie jest szkodliwy. Bezmięsna dieta dziecka nie wpływa negatywnie na jego rozwój oraz (przy zastosowaniu odpowiednich zamienników) nie sprawia, że w organizmie brakuje podstawowych składników odżywczych. Taką opinię potwierdzają też inne światowe ośrodki, przekonując, że odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska jest dopuszczalna na każdym etapie życia, również u małych dzieci.

A co z białkiem?

Dieta wegetariańska u dzieci budzi wiele zastrzeżeń między innymi, dlatego że do organizmu malucha nie jest dostarczane białko zwierzęce. Jednak specjaliści przekonują, że odpowiednio przygotowane i zbilansowane posiłki roślinne zapewnią organizmowi dziecka wystarczają ilość dobrego i zdrowego białka roślinnego. Wyniki badań i obserwacje dzieci na diecie wegetariańskiej nie potwierdzają również obaw co dla zwiększonego ryzyka zachorowania na anemię.

Dieta wegetariańska dla dziecka – jak ją ułożyć?

Chcąc wyeliminować z diety dziecka mięso, najlepiej jest udać się po poradę do specjalisty – dietetyka, który pomoże w ułożeniu odpowiedniego jadłospisu. Dobrze jest też samemu zdobyć wiedzę o odżywianiu i poznać przepisy, które pozwolą na przygotowywanie urozmaiconych posiłków.

Dieta bez mięsa dla dziecka – ważne informacje

Przede wszystkim w diecie wegetariańskiej dla dziecka należy zadbać o zastosowanie produktów zastępujących białko zwierzęce. Należą do nich rośliny strączkowe np. groch czy soczewica. Dziecko niejedzące mięsa powinno czerpać także z zasobów białka zawartego w nabiale  i jajach. Ilość białka powinna jednak być dopasowana  do wieku malucha. Przebiaczowienie dziecka może zbytnio obciążyć nerki oraz wątrobę i sprawić, że będzie ono narażone na ryzyko utraty masy kostnej.

Kolejnym składnikiem odżywczym, który musi się znaleźć w diecie małego wegetatywna, jest żelazo. Tutaj na pomoc przychodzą suplementy diety, a także rośliny strączkowe bogate w ten składnik odżywczy. Do jadłospisu dziecka warto też wdrożyć szpinak, brokuły, morele i śliwki. Produkty te bogate są w żelazo niehemowe, które dobrze wąchania się z witaminą C.

Dieta wegetariańska dla dziecka powinna również dostarczać do organizmu cynku. Występuje on w fasoli, cieciorce, jogurtach, serach, migdałach i soi. Ważne jest również zadbanie  to, aby w jadłospisie znalazły się produkty z kwasami Omega-3, czyli np. tofu, orzechy, olej lniany lub rzepakowy.

O czym pamiętać przy diecie wegetariańskiej dziecka?

Chociaż dieta bez mięsa nie jest szkodliwa dla malucha, to planując ja warto pamiętać o tym żeby oprócz zbilansowanych posiłków podawać dzieciom suplementy i witaminy. Przede wszystkim do organizmu należy dostarczać witaminę B12, która występuje w mięsie i rybach oraz witaminę D.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]