Jak uczymy się języków obcych? Zapisujemy się na kursy, uczymy gramatyki, poznajemy struktury, wkuwamy słówka. Powoli przechodzimy na kolejne stopnie- początkujący, średniozaawansowany, zaawansowany. Zajmuje to lata i kosztuje nas niemało- zarówno sił, jak i pieniędzy. Tylko, czy to aby ma sens?
Prześledźmy jak przebiega naturalny proces nauki języka- kilkuletnie dziecko jest w stanie dość sprawnie się nim posługiwać, mimo, ze pierwsze spotkania z gramatyką ma dopiero w szkole podstawowej. Więc pomiędzy momentem, w którym człowiek nauczy się języka, a momentem, w którym uczy się formalnej jego strony- mija kilka lat. Czemu więc, w momencie gdy o edukacje dorosłych i młodzieży chodzi- stosuje się dokładnie odwrotną metodę? Prawidłowo rozwijające się dziecko jest w stanie sprawnie komunikować się w wieku trzech lat. Inteligentny i rozwinięty człowiek potrafi uczyć się języka obcego przez pięć lat i nadal bać się w nim rozmawiać. Czy trzeba lepszego dowodu na to, że powszechnie stosowane metody to nie edukacja, a jedynie marnotrawienie czasu?
Jak więc przyspieszyć i usprawnić naukę? Po pierwsze- ustal czego tak naprawdę chcesz: czy jest to perfekcyjna, literacka znajomość języka, czy umiejętność komunikowania się w nim? Podejrzewam, że większość z nas wybierze to drugie, nawet jeśli miałoby to być „na początek”. A cóż jest podstawą komunikacji w obcym języku? Nie akcent, ani nie gramatyka. Najistotniejsze, przynajmniej w początkowych stadiach, są słowa. Nawet jeśli porozumiewamy się na zasadzie „Kali jeść, Kali spać”, to interlokutor jest w stanie zrozumieć, a przynajmniej domyśleć się naszych potrzeb. W języku francuskim zestaw 800 słów wystarcza by porozumieć się w większości codziennych sytuacji. Zacznijmy więc od wyrobienia sobie swoistej bazy słownictwa. Zaopatrzmy się też w teksty w obcym języku, znajdźmy nagrania, czy radio internetowe. Oczywiście, początkowo nie będziemy rozumieć absolutnie nic, ale w miarę przyswajania słów- teksty i audycje zaczną układać się w sensowna całość. Wtedy już w naturalny sposób mozg zacznie wyłapywać wzorce gramatyczne, zauważać strukturę języka. Dzięki temu podstawy komunikacji jesteśmy w stanie opanować w przeciągu kilku tygodni.

http://www.leaderprice.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]