Ręcznik dla niemowlaka

Kąpiel zwykle jest źródłem przyjemnych, relaksujących doznań. W przypadku noworodka sprawa może wyglądać jednak zupełnie inaczej – bywa, że jest trudnym rytuałem zarówno dla rodzica, jak i malucha. Zmiany temperatur, niewłaściwie dobrane kosmetyki do kąpieli czy nawet szorstki ręcznik – wszystko to może odbić się negatywnie na samopoczuciu dziecka. Sprawdź, czym kierować się, dobierając ręcznik dla niemowlaka. Podpowiadamy, na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę.

Nie wszystkie maluchy uwielbiają kąpiele. Z tego względu rodzice często dwoją się i troją, aby uprzyjemnić maluchowi ten rytuał. Optymalna temperatura – około 37 stopni Celsjusza, czyli zbliżona do temperatury ciała, a także właściwy dobór kosmetyków to jedne z najważniejszych kwestii, o które należy zadbać. Pozwoli to stopniowo i łagodnie przyzwyczajać się niemowlakowi do kąpieli. Nie należy zapominać jednak o innym, równie ważnym aspekcie, który często jest pomijany przez rodziców. Chodzi o dobór ręcznika dla dziecka, który również w dużej mierze wpływa na komfort malucha po umyciu.

Ręcznik dla niemowlaka – jaki materiał wybrać?

Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem okrycia kąpielowego dla niemowlęcia? Szczególnie istotnym kryterium jest przede wszystkim rodzaj materiału, który powinien być łagodny dla wrażliwej i skłonnej do podrażnień skóry niemowlaka. Dostępne na rynku ręczniki różnią się składem. Szukaj tych jak najbardziej miękkich tkanin i unikaj wszelkich szorstkich materiałów. Warto wybierać okrycia wykonane w stu procentach z bawełny lub z niewielkimi domieszkami. To właśnie taka tkanina najlepiej absorbuje wodę. Przemoczony ręcznik sprawi, że dziecku będzie znacznie chłodniej.

Warto wystrzegać się popularnych ręczników, które są wykonane z mikrofibry. Choć materiał ten znany jest ze swoich szybkoschnących właściwości, z uwagi na cienką strukturę niekoniecznie będzie dobrym wyborem dla maluszka. Taki ręcznik nie zabezpieczy go dobrze przed szybkim wychłodzeniem. Okrycie kąpielowe nie powinno być jednak też zbyt grube, ponieważ będzie długo wysychać.

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze ręcznika jest jego kształt, który może ułatwić nakładanie i zdejmowanie go po kąpieli. Warto zastanowić się przed zakupem, czy lepsza i wygodniejsza w użyciu dla nas i dla dziecka będzie wersja kwadratowa czy okrągła. Istotny jest również rozmiar – powinien być odpowiednio dopasowany do wieku i wzrostu maluszka.

Ręcznik kąpielowy dla niemowlaka – z kapturem czy bez?

Wielu rodziców chętniej wybiera ręcznik z kapturem dla dziecka z prostego powodu – podczas kąpieli i po niej, gdy skóra jest nadal mokra, wychłodzenie następuje dość szybko, a ciepło ciała najszybciej ucieka przez głowę. Dlatego zaraz po umyciu podczas wycierania malucha ręcznikiem warto nałożyć mu na głowę kapturek. Ochroni on przed zbyt szybką utratą ciepła i zapewni dziecku komfort cieplny. Ten rodzaj okrycia kąpielowego dla niemowląt sprawdzi się zwłaszcza w nieco chłodniejsze dni, gdy maluch może być wrażliwszy na infekcje.

Jeśli zależy ci na tym, aby dziecko miało zapewnione ciepło po umyciu i dodatkowo chcesz sprawić, żeby jeszcze bardziej pokochało kąpiele, rozważ zakup ręczników z kapturkiem w fantazyjnej formie, na przykład z uszkami liska czy słonika. Modele tego rodzaju cieszą się popularnością zarówno wśród rodziców, jak i ich pociech.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]