Lekcje muzyki wielu z nas pamięta jak przez mgłę. W przedszkolu, a później szkole zawsze znajdowały się cymbałki szkolne lub zakurzone pianino, które od „wielkiego dzwonu” było wykorzystywane. Dawniej do lekcji muzyki nie przywiązywało się aż tak dużej wagi. Obecnie czasy się zmieniły. Muzyka stała się istotnym elementem w edukacji, szczególnie na poziomie przedszkolnym, a zabawek edukacyjnych, które wykorzystują dźwięk i muzykę do nauki nowych rzeczy (oraz lepszego poznawania świata przez dziecko) jest coraz więcej.

Prezenty z głową

Rodzice chcą dogodzić swojemu dziecku we wszystkim oraz zapewnić mu opcje, których sami byli pozbawieni – to zrozumiałe. Jednak automatyczne skreślanie „starych” rozwiązań nie jest dobrą strategią. Nie wszystko musi być „wypakowane” elektroniką żeby przynosić dobre, rozwojowe efekty dla dziecka. Cymbałki szkolne to nie relikt, są i dalej będą one obecne w placówkach edukacyjnych oraz wielu domach. To proste narzędzie uczy najmłodszego członka rodziny lepszej koordynacji, rozwija pamięć oraz zapewnia świetną (chociaż dla rodzica może czasem zbyt głośną) zabawę. To, że coś jest dla nas głośne nie znaczy, że nie będzie działać z korzyścią dla dziecka. Rodzice często pomijają tradycyjne zabawki z powodu właśnie głośności. Fakt, dorosłe życie sprawia, że po dniu wypełnionym obowiązkami potrzebujemy spokoju, jednak maluchy to maluchy, nie mając się, czym zająć będą naśladowały dorosłych – czyli tablet, komputer, telewizja. A później zaczynamy się zastanawiać jak młodego człowieka z tego wyrwać i zainteresować czymś innym.

Dziecko chłonie nowe doświadczenia

Dla młodego człowieka wszystko jest ciekawsze, jaskrawsze i większe. Uczymy się przez całe życie, jednak najintensywniej za młodu. Muzyka jest tutaj elementem, który wspomaga rozwój. Zwykłe cymbałki szkolne mogą być dla nas wyłącznie powodującym hałas dopełnieniem pokoju dziecka, dla niego mogą okazać się prawdziwym skarbem, który zbuduje solidne podstawy do przyszłej muzycznej pasji. Jest to lepsze rozwiązanie niż stawianie dziecka po latach przed faktem dokonanym i wysyłanie go na różnorodne rozwojowe kursy, na które będzie chodzić bez przekonania. Idealną sytuacją jest, gdy dziecko zgadza się z decyzją rodzica i odnajduje radość w tym co robi. Wspólne muzykowanie w domu jest świetną okazją do zaciśnięcia więzi rodzinnych. Nie jesteśmy tutaj ograniczeni jedynie do cymbałków, rynek oferuje całe mnóstwo muzycznych opcji, skierowanych specjalnie do dzieci w określonym wieku. Krótkie poszukiwania pozwolą nam znaleźć punkt zaczepienia i dopełnienie zabawkowego rozgardiaszu o nowy, ciekawy element.  W lato, kiedy większość młodych będzie spędzać wakacje w domu, warto zastanowić się nad kupnem zabawek, które wspomogą rozwój dziecka oraz pozwolą mu zdobyć nowe zainteresowania.

[Głosów:2    Średnia:5/5]