W życiu każdego dziecka przychodzi czas, kiedy zaczyna ono być karmione w sposób nieco bardziej „dorosły”. To oznacza, że kilkumiesięczny maluch otrzymuje własne krzesełko do karmienia, przy którym będzie spożywać swoje posiłki. Pytanie tylko brzmi – jak wybrać takie krzesełko? Czym kierować się przy wyborze krzesełka do karmienia i na co zwracać uwagę?

Kiedy dziecko może jeść korzystając z krzesełka do karmienia?

To, kiedy dziecko będzie mogło zasiąść w krzesełku do karmienia zależy od kilku czynników. Przede wszystkim powinno to nastąpić wówczas, gdy decydujemy się na wprowadzenie stałych pokarmów. Warto przy tym pamiętać, że do 6 miesiąca maluch powinien być karmiony wyłącznie mlekiem (lub mlekiem modyfikowanym), dopiero w momencie rozszerzenia diety można myśleć o krzesełku do karmienia. Istotne jest również to, aby dziecko potrafiło już samo siadać, co dzieje się zazwyczaj około 8 mż., dzięki czemu nie będzie zagrożenia związanego ze zbytnim obciążeniem delikatnego i wciąż kształtującego się kośćca.

Jakie krzesełko do karmienia dziecka – nowe czy używane?

Krzesełka do karmienia bywają różne, a wybór ich rodzajów jest naprawdę bardzo szeroki. Cenowo również wygląda to różnie i mogą zaczynać się już od około kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Chcąc jednak zaoszczędzić na zakupie, można zdecydować się na używane krzesełka do karmienia, dostępne między innymi na: sprzedajemy.pl/dla-dziecka/akcesoria/krzeselka-do-karmienia. Oprócz produktów używanych, można znaleźć także te całkiem nowe, ponieważ często producenci oraz sklepy wystawiają swoje oferty na serwisach ogłoszeniowych. Dzięki temu da się zaoszczędzić sporo pieniędzy, jeżeli wiemy, że na takie krzesełko do karmienia nie jesteśmy w stanie wydać zbyt wiele. Warto jednak wiedzieć, czym kierować się przy jego wyborze.

Jakie rodzaje krzesełek do karmienia wyróżniamy?

Do wyboru mamy właściwie cztery podstawowe rodzaje krzesełek do karmienia. Wśród nich wyróżniamy przede wszystkim:

  • klasyczne krzesełko wolnostojące, które zazwyczaj zajmuje sporo miejsca. Jest bardzo praktyczne, często posiada kółka do łatwiejszego transportu i regulowaną wysokość siedziska i tacki;

  • krzesełka składane, które po posiłku można złożyć i schować, dzięki czemu zajmuje mało miejsca; jest dobrym wyborem jeżeli dużo się podróżuje;

  • krzesełka nadstawne, które przypina się do zwykłego kuchennego krzesła, by dziecko mogło jeść razem z rodzicami;

  • krzesełko mocowane do blatu stołu (ważne: stół musi być ciężki, żeby utrzymać ciężar krzesełka i dziecka!).

Na co zwracać uwagę przy kupnie krzesełka do karmienia?

Niezależnie od tego, który z rodzajów krzesełek do karmienia się wybierze, istotnych jest kilka kwestii. Trzeba zwrócić uwagę na wygodę siedziska, aby dziecko w ogóle chciało w nim przebywać. Materiał, z którego jest wykonany też jest ważny – dziecko zazwyczaj brudzi wszystko wokół siebie, krzesełko powinno być więc łatwe do czyszczenia. Przyda się także regulowana wysokość, dzięki czemu krzesełko będzie rosło wraz z dzieckiem. Ważne jest również, by było ono dobrze wyprofilowane, aby maluch nie zsuwał się z siedziska, w czym pomaga trzpień kroczny.

Warto wspomnieć też o pasach bezpieczeństwa. Maluch, szczególnie niespełna roczny miewa nieskoordynowane ruchy, co wzmaga niebezpieczeństwo wypadnięcia z krzesełka. Pasy temu zapobiegną. Stelaż krzesełka powinien być z wytrzymałego materiału, choć to może się równać także większej wadze krzesełka. Oczywiście przydają się tutaj kółka, które ułatwiają przemieszczanie.

Co z tacką? Powinna być stabilna i mieć odpowiednie wyprofilowanie, z miejscem na talerzyk i kubek. Powinna być też regulowana oraz mieć możliwość wyjęcia, szczególnie jak dziecko będzie starsze i będzie chciało jeść wspólnie z rodzicami przy stole.

Na rynku można znaleźć krzesełka do karmienia wielofunkcyjne. Mogą one pełnić rolę krzesełka razem z tacką, albo jako stolik, przy którym dziecko może jeść i rysować. Do tego mają one możliwości regulowania i dostosowania do wieku i możliwości dziecka. Zanim więc postanowimy dokonać zakupu, najpierw należałoby wszystko dokładnie sprawdzić, by zapewnić dziecku wygodę, stabilność i bezpieczeństwo.

[Głosów:1    Średnia:5/5]