Pokój dziecka to dla malucha najlepsze miejsce zabaw, ale też strefa relaksu, dlatego przestrzeń musi być tak zaaranżowana, aby spełniała obie funkcje. Ogromną rolę w dekoracji wnętrz odgrywają kolory. Odpowiednio dobrane, mogą wyciszać i uspokajać dziecko albo przeciwnie – dodawać jeszcze więcej energii. Urządzając pokój dla swojej pociechy, warto wiedzieć, które barwy będą najlepsze.
Rola kolorów we wnętrzach
Psychologia koloru to nauka, która pozwala zrozumieć wpływ poszczególnych barw na człowieka, a więc ułatwia ich wybór, np. podczas aranżowania wnętrza swojego domu. To szczególnie ważne w przypadku urządzania pokoju dziecka. Warto więc poznać podstawowe zasady, którymi rządzą się kolory we wnętrzach.
Kolor czerwony jest niezwykle lubiany przez dzieci, ponieważ przyciąga intensywną barwą i ożywia wnętrze. Czasem dodaje zbyt wiele energii maluchom, które długo przebywają w „czerwonym pokoju”. Nie bez powodu jest kojarzony również z agresją. Jednocześnie nie ma sensu całkowicie z niego rezygnować, ponieważ czerwień ociepla wnętrze, a przy tym symbolizuje miłość i życie. Dlatego warto ograniczyć tę barwę jedynie do akcentów. Czerwona może też być jedna ściana albo meble, np. łózka dla dzieci. Te najbardziej fantazyjne i kolorowe, jak czerwona wyścigówka, można znaleźć w ofercie na stronie: interbeds.pl. Co ważne, czerwień optycznie pomniejsza przestrzeń, dlatego lepiej unikać jej w nadmiarze w małych pokojach.
Kolor żółty sprawia, że pokój dziecka staje się przytulny i radosny. Dodatkowo, wzmacnia system nerwowy i pobudza intelekt, dlatego może sprzyjać tworzeniu atmosfery odpowiedniej do nauki. Jednak ten słoneczny kolor w nadmiarze może działać nieco drażniąco, a nawet wzmagać złość i niepokój.
Kolor czarny w pokoju dziecka najlepiej sprawdzi się w formie farby tablicowej. Można pomalować nią np. fragment ściany. |
Kolor różowy może okazać się strzałem w dziesiątkę podczas urządzania pokoju dla małej księżniczki. Wiele dziewczynek uwielbia tę cukierkową barwę, która, zgodnie z psychologią koloru, symbolizuje przyjaźń, wrażliwość, wsparcie i empatię.
Kolor niebieski optycznie powiększa przestrzeń, a przy tym działa uspokajająco i wyciszająco, koi nerwy, a nawet jest wykorzystywany w terapii lęków. Warto więc wykorzystać go w tej części pokoju, w której maluch śpi. Niebieskie może być np. łóżko dla dziecka albo ściana tuż obok niego. Jednak trzeba uważać, ponieważ zbyt dużo koloru niebieskiego w pokoju może rozleniwić i nudzić dziecko.
Kolor zielony działa podobnie jak niebieski – uspokaja, wycisza, pozwala się zrelaksować i skupić. W tym przypadku musi to być łagodny odcień zielonego. Daje też poczucie bezpieczeństwa, co jest niezwykle ważne w przypadku maluchów, ale zieleń w nadmiarze może powodować senność.
Kolor biały to doskonała baza do eksponowania mebli i dekoracji. Poza tym uspokaja i pomaga się wyciszyć. W pokoju dziecka warto łączyć biel z innymi kolorami, aby wnętrze nie było zbyt minimalistyczne, a przez to zimne i nudne.
Kolory a wiek dziecka
Decydując o kolorystyce w pokoju dziecka, warto wziąć pod uwagę wiek malucha. Wpłynie to pozytywnie na rozwój pociechy i jej samopoczucie, podczas spędzania czasu w swoim pokoju.
Jak wynika z wielu badań, dzieci do lat trzech nie rejestrują pastelowych barw, dlatego w ich przypadku najlepsze są mocne kolory i kontrastowe zestawienia, np. połączenie czarnego z żółtym, białego z fioletowym czy niebieskiego z pomarańczowym. Z tego powodu wiele osób decyduje się też na urządzenie pokoju maluszka w monochromatycznych barwach. To świetna baza dla przeprowadzania późniejszych metamorfoz pomieszczenia, w którym można dokładać kolejne kolory. Stonowane, jasne barwy są też bardzo modne – zgodne z królującym stylem skandynawskim.
W przypadku każdego koloru, warto zachować umiar. Intensywne barwy lepiej sprawdzą się w formie wyrazistych akcentów, a stonowane kolory dobrze jest połączyć z mocniejszą, nawet kontrastową, barwą. |
Urządzając pokój przedszkolaka, warto zapytać go o zdanie. Istnieje duża szansa na to, że podpowie rodzicom, co mu się naprawdę podoba, ponieważ upodobania kolorystyczne kształtują się około drugiego roku życia. Jednak trzeba liczyć się z częstymi zmianami, ponieważ fakt, że dziecko poprosi o niebieskie ściany w swoim pokoju nie oznacza, że już pół roku później nadal będzie zwolennikiem tego konkretnego koloru. Niemniej, warto podążać za zmieniającymi się preferencjami swojego dziecka, aby w ten sposób pomóc mu się rozwijać.
Oprócz wieku ważny jest też charakter malucha, który odgrywa istotną rolę w urządzaniu wnętrz. Spokojne dziecko zdecydowanie lepiej będzie czuło się w jasnych, pastelowych barwach i odwrotnie – temperamentny maluch pokocha pokój w intensywnych kolorach. Mimo tego warto przemycać kontrastowe barwy, aby wyciszonemu dziecku dodać nieco więcej odwagi, np. czerwienią na meblach, a energiczne – uspokoić błękitem.
Artykuł sponsorowany.