Wybierając zabawki dla naszych maluszków musimy przede wszystkim postawić na bezpieczeństwo i kreatywność. Na rynku dostępna jest bardzo bogata oferta, jednak nie wszystkie zabawki mają wymagane atesty. Sprawdź, co sprawi dziecku największą radość i jednocześnie wesprze rozwój psychoruchowy.
Układanie klocków
Klocki to idealny wybór dla dziecka niemal w każdym wieku. Dzięki nim nasze pociechy uczą sie myślenia przestrzennego, pobudzają wyobraźnię i kreatywność. Ta zabawka daje nieograniczone możliwości łączenia i konstruowania za każdym razem innych budowli. Dziecko dzięki bogatej kolorystyce klocków, może również szybko nauczyć się rozróżniać kolory. Dla starszych dzieci, w wieku szkolnym, idealnie sprawdzą się klocki Lego.
Ugniatanie ciastoliny
Wspaniałym sposobem na rozwój motoryki dziecka są ciastolina, plastelina i piasek kinetyczny. Oddziałują one na zmysł dotyku, ćwiczą także sprawność paluszków malucha, rozwijając przy tym jego zdolności manualne. Poza tym Twoja pociecha czerpie z takiej zabawy wiele radości, pobudza kreatywność i uczy się cierpliwości. Ostatnio ogromną popularnością cieszy się piasek kinetyczny, który łatwo się modeluje, nigdy nie wysycha i łatwo się go sprząta.
Rysowanie kredkami
Kolorowe kredki i kawałek papieru zapewniają wielką frajdę dzieciom niemal w każdym wieku. Roczne dziecko bez problemu poradzi sobie z utrzymaniem kredki w rączce, ponieważ ma coraz bardziej precyzyjny chwyt. Nie licz jednak na to, że narysuje kółko czy trójkąt, to są umiejętności dwulatka. Wspaniałą alternatywą będą farby do malowanie rękami. Dotykanie mokrej i lepkiej farby i przyciskanie dłoni do papieru wspaniale stymuluje układ nerwowy dziecka.
Zabawa kostką sensoryczną
Jeśli chcemy zadbać o prawidłowy rozwój zmysłu poznawczego oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej naszego maluszka, warto zainwestować w kostkę sensoryczną. Zabawka ta daje możliwość rozwoju niemal wszystkich zmysłów naszej pociechy: wzroku, dotyku i słuchu. Wszystko to dzięki kolorowym materiałom o różnej strukturze, wbudowanym grzechotką, czy też przyszytym szeleszczącym elementom. Kostki sensoryczne są miękkie, więc bez obaw dzieci mogą je przytulać i tarmosić.
Czytanie książeczek
Czytanie książek ma pozytywny wpływ na rozwój umysłowy dziecka. Warto wprowadzić czytanie do codziennej rutyny od 6. miesiąca życia naszego maluszka. Wówczas jest on w stanie skupić uwagę na dłużej niż pół minuty. Dla małych pociech warto wybierać książeczki z dużymi rysunkami. Na takim etapie rozwoju, dziecko zdecydowanie bardziej zainteresują obrazki i opowiadanie niż litery. Książki pomagają również w nauce mówienia.