Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa podczas podróży to podstawa. Maluch od początku, gdy pierwszy raz będzie jechał samochodem aż do 12 roku życia musi być przewożony w foteliku samochodowym lub na specjalnej podkładce. Wszystko to sprawi, że dziecko będzie mogło być bezpieczne podczas podróży samochodem, co jest przecież najważniejsze.

Na drodze może zdarzyć się wiele niebezpiecznych sytuacji. Gwałtowne hamowanie może spowodować przesuniecie się dziecka i jego wypadniecie przez szybę, jeżeli nie będzie przypięte i nie będzie znajdowało się w specjalnym foteliku.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli fotelików. Podzielone są one na kilka kategorii, w zależności od wagi, jaką posiada dziecko.

Dla noworodków odpowiednie są foteliki 0-13 kg, z których mogą one korzystać od pierwszych chwil życia aż do osiągnięcia 13 kg. Jest to fotelik-kołyska ustawiany tyłem do kierunku jazdy. Zapewnia bezpieczne przewożenie najmniejszych dzieci. Pozwala na ułożenie dziecka w naturalnej dla niego pozycji leżącej. Dzięki temu maluszek na pewno podczas podróży samochodem nie będzie się męczył. Będzie mógł w takim foteliku spokojnie spać.

Kolejnym rodzajem są foteliki samochodowe 9-18 kg. Z takiego fotelika mogą korzystać dzieci już od około 1 roku życia. Większość modeli można ustawiać zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Dzięki temu uzyskuje się pełną mobilność, a dziecko nadal jest bezpiecznie przewożone w foteliku. Może w nim siedzieć i obserwować co dzieje się na drodze. Na pewno będzie zainteresowane otoczeniem, co dodatkowo wpłynie na to, że nie będzie się kręciło podczas jazdy samochodem. Będzie spokojnie siedziało w foteliku, a jazda będzie przyjemna.

Można także zdecydować się na bardziej uniwersalne foteliki samochodowe 9-36 kg. Będą one w stanie zapewnić bezpieczeństwo dzieciom od 9 miesiąca życia do momentu aż osiągną 36 kg lub ukończą 12 rok życia. Starczą więc na cały okres przewozu dziecka w foteliku samochodowym, oprócz wieku niemowlęcego. Jednak należy mieć na uwadze to, że fotelik uniwersalny będzie nieco niedopasowany do potrzeb dziecka szczególnie tego najmłodszego w pierwszym okresie eksploatacji. Zastosowanie wkładki redukcyjnej potrafi ten problem załagodzić jednak nie do końca. Przy zakupie takiego uniwersalnego fotelika wygrywa jednak czynnik ekonomiczny – jeden fotelik dla dziecka na cały okres. Kuszące prawda?

Wybierając fotelik dla dziecka, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy. Przede wszystkim na to, czy posiada on odpowiednie atesty oraz certyfikaty. Fotelik musi je posiadać, ponieważ jest to gwarancja, że przeszedł on pozytywne testy i jest wytrzymały i całkowicie bezpieczny dla dziecka, a to przecież podstawa. Ważne jest także to, aby foteliki samochodowe był wyposażone w system Isofix. Pozwoli to uniknąć błędów przy montażu. Dziecko będzie przewożone w bardzo dobrych warunkach bez żadnych problemów. Można będzie cieszyć się z tego, że fotelik nie wypnie się podczas gwałtownego uderzenia czy hamowania. Na pewno dziecko w takim foteliku będzie bezpieczne, co jest przecież najważniejsze.
 

Warto wybrać jak najlepszej jakości fotelik samochodowy, w którym dziecko będzie mogło czuć się bezpiecznie. Na pewno wtedy bardzo dobrze się na tym wyjdzie, a jazda samochodem z dzieckiem będzie niezwykle przyjemna.

Artykuł przygotował Sklep Internetowy TechSat24.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]