Odpowiedni materac dla niemowlaka to konieczność. Wpływa on na zdrowie malucha oraz zapewnia mu spokojny i dobry sen, a także zapewnia komfort w trakcie wielu godzin spędzonych w łóżeczku. Właściwy materac dla dziecka uchroni je również przed kłopotami z kręgosłupem i koniecznością chodzenia na gimnastykę korekcyjną. Zobacz jak materac wybrać dla dziecka.

Jak wybrać materac dla dziecka?

Pierwszy materac, jaki wybiera się dla dziecka to ten do łóżeczka. Wielu rodziców kupując go, kieruje się jedynie zasada, która mówi, że powinien on pasować wymiarami do łóżeczka. Oczywiście jest to podstawa. Materac nie może być ani za mały,ani za duży. Jednak oprócz wymiarów materaca do łóżeczka dobrze jest zwrócić uwagę na inne elementy, takie jak konstrukcja, rodzaj tworzywa czy typ pokrowca. Uwzględnienie wszystkich tych elementów pozwoli na wybranie tego idealnego materaca dla dziecka.

Na co zwrócić uwagę kupując materac dla niemowlaka?

Podczas zakupu materacu do łóżeczka dobrze jest  również zwrócić uwagę na atesty i certyfikaty, które on posiada.  Powinny one poświadczać, że tworzywo oraz komponenty, z których został wykonany materac, są bezpieczne dla najmłodszych dzieci. Dobrze, jeśli wybrany materac ma certyfikat Oeko-tez Standard 100 (mówi on o braku niebezpiecznych substancji chemicznych dla dziecka), pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz Centrum Zdrowia Dziecka.

Jaki materac kupić dla niemowlaka?

Z racji tego, że niemowlaka dużą część doby spędza  w łóżeczku w pozycji leżącej, jego kręgosłup powinien być równomiernie podparty na całej długości. Oznacza to, że najlepszy materac dla niemowlaka to ten bezstrefowy i średniotwardy. Sprawia to, że w punktach podparcia nie pojawiają się odkształcenia. Twardość materaca dla dzieci uzależniona jest od odpowiednio zagęszczonego tworzywa. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy materac jest twardy, oprzyj go o ścianę i sprawdź, czy się sam utrzyma.

Wypełnienie materaców dla niemowląt

Podobnie jak w przypadku materacy dla dorosłych i te dla dzieci posiadają różne wypełnienia. Materace dla niemowląt mogą mieć wypełnienie piankowe, lateksowe, wkładkę  z kokosa, lnu lub ze sprężynami. To, jaki się wybierze, zależy od preferencji rodziców. Jednak specjaliści podpowiadają, aby unikać materacy piankowych o niskiej gęstości. Nie będą one sztywne i twarde, przez co nie zapewnia maluchowi odpowiedniego podparcia. Materace piankowe dla dzieci to te wykonane z pianki wysokoelastycznej  o wysokiej gęstości. Do łóżeczka polecane są również materace lateksowe, które mają najlepsze właściwości ortopedyczne. Ten typ materaca do łóżeczka należy jednak wykluczyć, jeśli rodzice mają uczulenie na ten materiał, najpewniej dziecko też go odziedziczy.

Pokrowiec na materac dla dziecka?

Materac dla niemowlaka  posiada również pokrowiec. Może on być wykonany z bawełny, frotte, włókien celulozowych lub syntetycznych dzianin materacowych. W przypadku materacy dla dzieci sprawdzają się przede wszystkim pokrowce z frotte, które nie kurczą się w praniu oraz z włókien celulozowych, ma on właściwości antyalergiczne. Wybierając pokrycie materaca trzeba zadbać o to, by zapewniało on mu przewiew i stałą wentylację.

 

[Głosów:1    Średnia:2/5]