Bawią, uczą, zapewniają wrażenia: jakie zabawki wybrać

Niby nazwa „zabawki” sugeruje, że służą one przede wszystkim do zapewniania rozrywki, ale to nie jest takie proste. Już krótka wizyta w sklepie z zabawkami każdemu uświadomi, że rodzajów zabawek jest wiele, a wybór między nimi nie zawsze będzie oczywisty. Czego więc można oczekiwać po zabawkach idealnych?

Dla najmłodszych: zabawki sensoryczne

Najmłodsze dzieci czerpią przyjemność z odkrywania świata wokół nich na różne sposoby. Łatwo spłycać wrażenia do poszczególnych zmysłów, ale kiedy się nad tym zastanowić, to jednak zabawki sensoryczne robią coś więcej. Pozwalają jednocześnie aktywować wiele zmysłów, tym samym dostarczając wielu różnorodnych i często unikatowych zestawów bodźców. Dotyk, wzrok, słuch, czasem też zapach – wszystkie one wytwarzają jeden zestaw wrażeń. Zabawki sensoryczne mogą przybierać formę książeczek, grzechotek, materiałowych kostek albo łączyć wiele różnych elementów. Ich cel jest prosty – mają pomagać w odkrywaniu wszystkich aspektów świata, otwierać już od pierwszych tygodni wyobraźnię i pozwalać na doświadczanie otoczenia w dowolny sposób.

Dla trochę starszych: przenosiny do świata bajek

Nawet dorośli, choć się do tego nie przyznają, często chętnie uciekliby w świat bajek ze swojej młodości. Dzieciom jest z tym znacznie łatwiej, bo codzienność jeszcze nie przytępiła wyobraźni, a fantastyczne zabawki inspirowane najnowszymi (lub trochę starszymi) bajkami pozwalają zamienić dowolne pomieszczenie czy to w plac budowy z Bobem Budowniczym, czy Bikini Dolne ze Spongebobem, czy idealny szlak kolejowy z Tomkiem. Tutaj możliwości jest wiele i nie kończy się to oczywiście na bajkach dla najmłodszych. Zabawki produkowane są też na licencjach interesujących starsze dzieci. Czy to świat superbohaterów, czy kreskówki o bardziej złożonej fabule. Akurat w tym ostatnim przypadku pewnie już dzieciom trudniej będzie się tak całkiem w bajkowym świecie zanurzyć, ale rozrywka i wrażenia na pewno będą pierwsza klasa.

Dla absolutnie wszystkich: zabawki edukacyjne

To, czy człowiek faktycznie uczy się przez całe życie, to rzecz, nad którą mogą debatować filozofowie, ale dzieci na pewno mogą się uczyć znacznie dłużej, niż się to nam wydaje. A że nauka przez zabawę boli mniej i jest skuteczniejsza, to zabawki edukacyjne w różnej formie i odpowiednie dla różnego wieku są właściwie stałą pozycją na listach prezentów dla dzieci. Od klocków, po książeczki edukacyjne, aż po różnego rodzaju gry planszowe z drugim dnem, łamigłówki czy układanki – wszystkie one, choć często jedynie mimochodem – mogą uczyć, rozwijać konkretne umiejętności, a przy tym zapewniać dobrą rozrywkę. Warto więc przy kolejnej wizycie w sklepie z zabawkami trochę więcej czasu poświęcić działowi zabawek edukacyjnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]