Kiedy dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży wiedziałaś, że Twoje życie zmieni się na zawsze. Spodziewasz się, że po porodzie odbędzie się sprowadzenie dziecka do domu, zobaczenie pierwszego uśmiechu, usłyszenie jego pierwszych słów. Wiadome jest też to, że Twoje ciało również ulegnie pewnym zmianom – przybierania na wadze, większych piersi, może obrzękłych kostek. Ale są pewne zmiany, które mogą Cię naprawdę zaskoczyć.

Połóg – ile trwa i z czym się wiąże?

Połóg jest okresem następującym po porodzie, w którym to organizm wraca do stanu sprzed ciąży. Zwykle trwa on około sześciu tygodni. Obejmuje zarówno poziom hormonów, stanu organów, jak macica i pochwa oraz wystąpienie nowych procesów jak np. laktacja. Po tym czasie występuje powrót miesiączkowania i możliwości do ponownego zajścia w ciążę. Połóg po cesarce wiąże się z nieco innymi zjawiskami. Pierwszym z nich jest oczywiście efekt operacyjny – stan blizny, która może być nieprzyjemnie odczuwalna i obciążenie jelit, uniemożliwiające bezpośrednią możliwość jedzenia. O ile proces kurczenia się macicy może być bardziej bolesny, to stan pochwy jest o wiele lepszy i zostaje ona niemal nienaruszona.

Zmiany nastroju

Jeśli nie masz nastroju, nie jesteś sama – wiele nowych matek zauważa spadek popędu seksualnego. Może minąć nawet rok, zanim poczujecie z drugą połówką, że naprawdę jesteście w nastroju do seksu. Nie jest to tylko kwestia stanu fizycznego. Jesteś tak bardzo skoncentrowana na swoim dziecku i swojej rodzinie, że masz mało czasu dla siebie, a to dotyczy też seksu. Poziom estrogenu wzrasta podczas ciąży i gwałtownie spada po porodzie, a seks schodzi na koniec Twojej listy priorytetów. Dobra wiadomość – prędzej czy później wróci do odpowiedniego stanu.

Zmiany ciała

Po porodzie wiele kobiet spodziewa się, że ich brzuch niemal natychmiast powróci do normalnego rozmiaru. Zazwyczaj jednak potrzeba około 6-8 tygodni, zanim macica powróci do swojego rozmiaru przed zajęciem w ciążę. W czasie ciąży i po porodzie, ćwiczenia i zdrowa dieta są kluczem do odzyskania figury sprzed ciąży. Masa ciała (oprócz wagi samego dziecka) nie znika samoczynnie. Aby uniknąć dalszego tycia, lepiej zaniechać nawyków żywieniowych, które pojawiły się w czasie brzemiennym i przejść na dietę wspartą ruchem. Innym zjawiskiem jest zmiana rozmiaru obuwia. Okres ciąży wywierał przecież nacisk na łuk stopy, który mógł się nieco spłaszczyć.

Wiele kobiet spodziewa się, że ich piersi staną się większe przed i po urodzeniu, zwłaszcza jeśli będą kontynuować karmienie piersią. Jednak po porodzie i zaprzestaniu karmienia piersią może być tak, że piersi wyglądają nie tylko na obwisłe, jak większość kobiet się spodziewa, ale także mniejsze. Nie obwiniaj jednak o to karmienia piersią. Badanie przeprowadzone w 2008 roku na 93 kobietach wykazało, że historia karmienia piersią nie wiązała się z ich skłonnością do opadania piersi. Zamiast tego czynnikiem ryzyka zwiotczenia piersi było wyższe BMI, większa liczba ciąż, większy rozmiar biustonosza przed ciążą, historia palenia i starszy wiek oraz produkcja hormonów.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć, odwiedzając serwis dla kobiet w ciąży mamaluch.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]