Pieczenie i palenie w przełyku – zgaga – to bardzo częsta dolegliwość u przyszłych mam. W tym wyjątkowym czasie jednak staramy się unikać sięgania po leki, w związku z czym szukamy domowych metod, aby sobie z nią skutecznie poradzić. Co jednak możemy zrobić, gdy i to nie przynosi oczekiwanych rezultatów? Pozostaje nam jeszcze lek na zgagę, który jest całkowicie bezpieczny dla ciężarnych, a co równie ważne skuteczny.
A jakie znamy domowe sposoby na zgagę w okresie ciąży?
Zgaga potrafi nieźle dokuczyć, jednak jak wskazują lekarze, jej przyczyn może być wiele, niekiedy np. występuje u nas refluks żołądka, który objawia się cofaniem się treści żołądkowej po jedzeniu, pojawia się podrażnienie, a w konsekwencji nadkwasota. Czasem przy niezbyt mocno nasilonych objawach można wspomóc się domowymi sposobami.
Pośród najpopularniejszych domowych metod wyróżnia się picie ziołowych naparów, pośród których najchętniej wybierane są rumianek i mięta. Ogromną rolę przypisuje się również korzeniowi imbiru, z którego można przygotowywać napary, dodawać go do ciasteczek, potraw, czy po prostu rzuć. Jest jednak jeden warunek jego użycia – nie można cierpieć na nadciśnienie w ciąży. Możemy również wykorzystać sodę oczyszczoną lub ocet jabłkowy. Jednak, gdy to nie pomoże, warto sięgnąć po Rennie.
Co zrobić, aby skutecznie pozbyć się zgagi w ciąży?
Jeśli chcemy skutecznie i trwale pozbyć się zgagi w ciąży, musimy przede wszystkim zmienić swoje nawyki żywieniowe, lub przynajmniej na początek dokładnie je zrewidować i sprawdzić, czy stosujemy się do najważniejszych zasad, które pomogą nam pozbyć się nadkwasoty. Jak więc powinnyśmy odżywiać się w ciąży?
Przede wszystkim jadłospis nie powinien zawierać nadmiernie tłustych oraz ostrych potraw, które sprawiają, że soki żołądkowe się aktywniej wydzielają. W związku z tym zaleca się posiłki lekkostrawne, a jednocześnie porcje nie powinny być nadmiernie duże, zdecydowanie lepiej zjeść mniej a częściej. Ponadto niewskazane są słodycze zawierające duże ilości tłuszczu, objadanie się na noc, palenie papierosów. Co ciekawe, zgagę może powodować również noszenie nadmiernie obcisłych ubrań czy spanie w nieodpowiedniej pozycji.
Co jeszcze można zrobić, aby skutecznie radzić sobie ze zgagą w tym wyjątkowym czasie?
Pośród innych pomocnych rad znajduje się m.in. sięganie po mleko, kefiry, naturalne maślanki lub jogurty. Nie leczą zgagi, ale pomogą doraźnie złagodzić uciążliwe pieczenie i przyniosą chwilę wyczekiwanej ulgi. Ponadto warto przygotować sobie napój z siemienia lnianego z mlekiem i miodem, będzie wyściełać całą powierzchnię przełyku i żołądka, co pomoże pozbyć się niechcianych dolegliwości.
Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety, w związku z czym nie możemy pozwolić, aby zgaga psuła nam humor. Dlatego właśnie warto dokładnie, zawczasu poznać wszystkie domowe sposoby na jej zwalczenie, ale zadbajmy, aby również mieć przy sobie coś skutecznego z apteki – Rennie, przyda się w wielu sytuacjach.