W dobie globalnej wioski, powszechne stały się zakupy za granicą, niemal w każdym zakątku globu. Współczesne technologie i rozwiązania finansowe pozwalają nam wygodnie płacić za zakupy w każdej możliwej walucie.

Przelew lub karta kredytowa

Podczas zagranicznych zakupów, najczęstszą metodą płatności jest przelew lub transakcja kartą płatnicza lub kredytową. Najczęstszą walutą transakcji internetowych jest dolar lub euro. Podczas takiej transakcji, nie interesuje nas wymiana euro w kantorze, nie musimy mieć nawet konta walutowego. Wystarczy do tego zwykły rachunek bankowy z opcją płatności międzynarodowych. Podczas takiej transakcji bank automatycznie dokonuje przewalutowania wedle swojego kursu i do kontrahenta trafia zapłata w akceptowanej przez niego walucie. Prowizje i spread banku zazwyczaj są stosunkowo wysokie, ale w codziennych, drobnych zakupach wygoda i bezpieczeństwo użycia takiej metody biorą górę nad oszczędnością. Jeśli nie chcemy płacić za granicą bezpośrednio kartą płatniczą, możemy skorzystać z usług pośrednika. Wtedy płacimy na wskazany rachunek ustaloną kwotę w złotówkach, a pośrednik wpłaca kontrahentowi już przewalutowaną cenę zakupu. Takie usługi są zazwyczaj obciążone dodatkową prowizją.

Kredyty walutowe łatwe w obsłudze

Wraz z otwarciem rynków finansowych, wielu Polaków zdecydowało się na wzięcie kredytów walutowych. Popularne są zwłaszcza walutowe kredyty hipoteczne. Podczas spłacania takiego zobowiązania, wymiana euro lub innych walut staje się codziennością. W takim wypadku zamiast polegać na banku i jego wysokich prowizjach, warto zapoznać się z alternatywnymi metodami wymiany waluty. Zwłaszcza jeśli interesuje nas wymiana euro na franki szwajcarskie, wymiana franków na euro lub inne transakcje oparte na wymianie waluty obcej na walutę obcą. Jeśli naszym celem jest wymiana EUR na CHF, powinniśmy zapoznać się z ofertą kantorów internetowych. Kantory online nie tylko dają korzystniejsze warunki wymiany, proponując niższe prowizje i spread. Dodatkowo, korzystając z usług takiego kantoru możemy sami na bieżąco monitorować kursy walut i tak sterować swoimi pieniędzmi, by wymiana walutowa była dla nas możliwie najbardziej korzystna.

Konta pre paidowe

Ostatnią opcją płatności międzynarodowych są konta przedpłacone, takie jak międzynarodowy system PayPal. Na taki rachunek wpłacamy określoną sumę pieniędzy, która jest tam niejako „zamrożona” na zasadzie wirtualnego portfela. Kiedy chcemy dokonać transakcji międzynarodowej, portal pobiera sumę z naszego „portfela”, przewalutowuje ją i wpłaca. System zazwyczaj działa w obie strony – zagraniczni kontrahenci mogą również na wpłacać pieniądze na taki rachunek, korzystając tylko naszego adresu mailowego. System taki jest niezwykle bezpieczny i wygodny, a dzięki wygodnym systemom pre-paid pozwala na ścisłą kontrolę wydatków. Niekiedy systemy takie można połączyć bezpośrednio z kartą kredytową, wtedy pieniądze są pobierane z naszego rachunku bankowego i dopiero ulegają przewalutowaniu. Taka metoda jednak jest zazwyczaj obciążona wysoką prowizją a użytkownik nie zawsze ma czytelny wgląd w kurs, na podstawie którego dokonano przewalutowania.

www.prawnieskuteczni.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]