Zabawy, które wspomagają rozwój dziecka

Dziecko z każdym dniem coraz bardziej jest zainteresowane otaczającym je światem. Warto je w tym wspierać i zainteresowania te rozwijać.

Zabawy dla dzieci dobierać trzeba tak, żeby z jednej strony odpowiadały ich wiekowi, a z drugiej – w jak największym stopniu wpływały na ich rozwój. Początkowo powinny skupiać się na wykorzystywaniu zmysłów – dotyku, wzroku czy słuchu, następnie mogą to być różnego rodzaju zabawy ruchowe, edukacyjne czy kreatywne. Nade wszystko muszą być one jednak bezpieczne!

Zabawy dla niemowląt

W rozwoju niemowlęcia ważne są zabawy wspólne z rodzicami. Dzięki nim nie tylko wspomagany jest rozwój poznawczy dziecka i pobudzana jest ciekawość otaczającego je świata, ale także wzmacnia się więź łącząca malucha z rodzicami.

Wszelkie zabawy ruchowe zachęcą naszą pociechę do korzystania ze swojego zmysłu dotyku, pozwolą jej również ćwiczyć koordynację, zbudować poczucie przestrzeni oraz trenować mięśnie. Zabawy takie usprawniają pracę kory mózgowej. Niemowlak często bierze więc udział w falowaniu, lataniu, turlaniu czy kołysaniu.

Ciekawe są też zabawy dotykowe, wspierające rozwój tego zmysłu. Dzięki temu kreuje się układ nerwowy dziecka. Przydatne mogą okazać się wszelkie grzechotki czy maskotki, kolorowe, miękkie, wydające też dźwięki.

Dla rozwoju niemowlęcia ważne będą również zabawy z myśleniem abstrakcyjnym, dzięki którym będzie ono nie tylko biernie przyswajać informacje, ale także rozpocznie je zdobywać. Doskonałymi przykładami są gry typu „jest – nie ma” czy „a kuku – gdzie jest mama?”.

Zabawy dla kilkulatków

W tym okresie zabawy ruchowe budować będą zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Bawić można się w konia na biegunach, w kotka i myszkę, a do wspólnego spędzania czasu włączyć można też takie akcesoria, jak piłki czy inne, drobne sprzęty sportowe (jeździki czy dziecięce rowerki). Kreatywność dziecka w tym okresie wspomoże m.in. urozmaicanie zabaw ruchowych muzyką – w większych grupach świetnie sprawdzą się gry w berka czy kółko graniaste.

Nie można jednocześnie zapominać o rozwoju intelektualnym malucha. Wprowadzać można pierwsze zabawy z literkami czy cyferkami i proste gry edukacyjne, dzięki którym dziecko pozna nowe słowa. W rozwijaniu kreatywności sprawdzą się wszelkie kolorowanki i malowanki, natomiast korzystnie na zdolności manualne pociechy zadziałają puzzle, układanki czy zabawy z plasteliną i modeliną.

Dziecko w wieku szkolnym

Tutaj zabawa powinna już nie tylko bawić, ale i uczyć – w ten sposób będzie stymulować rozwój dziecka. Ciekawym rozwiązaniem będą edukacyjne gry planszowe, w które grać można całą rodziną. Warto grać w skojarzenia, co pobudzi dziecięcą wyobraźnię i poszerzy jego horyzonty (więcej na www.zdrowemaluchy.pl).

Wciąż ważne będą zdolności manualne, a sprawdzić mogą się zestawy typu do it yourself – dla dziewczynek polegające np. na szyciu strojów dla lalek, zaś chłopcom na pewno spodobają się zabawy z zestawami małych odkrywców czy budowlańców, w których sami będą musieli znaleźć rozwiązania dla niektórych problemów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]