Wyprawka do szpitala – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania mam

Skompletowanie wyprawki do szpitala to kwestia, o której powinna pamiętać każda przyszła mama. Budzi ona jednak wiele wątpliwości. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, by w odpowiedni sposób przygotować się do przyjścia na świat dziecka.

Wyprawka do szpitala musi uwzględniać zarówno rzeczy dla mamy, jak i dla mającego się narodzić malucha. Powinna zawierać wyłącznie najważniejsze elementy – tak, by możliwa była prawidłowa higiena oraz opieka nad dzieckiem.

Kiedy zacząć kompletować wyprawkę?

Wyprawka do szpitala powinna być gotowa na kilka tygodni przed planowaną datą rozwiązania ciąży. Pakowanie walizki kilka dni wcześniej jest dość ryzykowne – przede wszystkim dlatego, że akcja porodowa może rozpocząć się w każdej chwili. Tymczasem, gdy odejdą wody płodowe lub zaczną się bolesne skurcze, koniecznością będzie kompletowanie wyprawki w pośpiechu i pod wpływem silnych emocji. Łatwo wtedy zapomnieć o spakowaniu najbardziej potrzebnych rzeczy.

Czy mama i dziecko powinni mieć oddzielne torby?

Wiele kobiet zastanawia się, czy wyprawka do szpitala powinna być spakowana w jednej torbie czy dwóch – osobnej dla mamy i dziecka. Nie ma to jednak większego znaczenia – jest to sprawa indywidualna i zależy wyłącznie od preferencji.

Jeżeli dysponujesz większą walizką, nic nie stoi na przeszkodzie, by rzeczy dla mamy i dziecka spakować razem. Warto jednak pamiętać, żeby akcesoria były odpowiednio posegregowane – dzięki temu unikniesz szukania niezbędnych rzeczy. Jeśli natomiast masz tylko małe walizki, przygotuj jedną dla siebie, a drugą dla dziecka.

Jakie ubranka i w jakich ilościach spakować do torby?

W kwestii ubranek wyprawka do szpitala powinna przede wszystkim uwzględniać porę roku. Sprawą oczywistą jest, że latem nie ma potrzeby pakowania kombinezonów czy grubych czapek. Zimą natomiast nie sprawdzą się body z krótkim rękawem czy cienkie pajace.

Pakując torbę dla dziecka należy zabrać:

  • koszulki bawełniane (kaftaniki) – 2 szt.
  • śpiochy lub pajacyki – 2 szt.
  • body z długim rękawem – 2 szt.
  • półśpiochy – 2 szt.
  • skarpetki – 3 szt.
  • czapeczkę bawełnianą – 2-3 szt.
  • rękawiczki – niedrapki – 2 szt.

Co spakować do torby poza ubrankami?

Wyprawka do szpitala powinna uwzględniać nie tylko ubrania dla noworodka, ale również środki pielęgnacyjne. Pamiętaj o pieluchach jednorazowych (nawet 10 sztuk na dzień), pieluchach tetrowych, maści na odparzenia pośladkowe, preparatach do kąpieli (jeśli szpital ich nie zapewnia). Spakuj również rożek/śpiworek/otulacz oraz kocyk.

Jakie rzeczy będą potrzebne mamie?

Wyprawka do szpitala to nie tylko akcesoria dla dziecka, ale również dla mamy. W torbie powinny znaleźć się m.in.: koszule do karmienia, szlafrok, klapki, skarpety, jednorazowe majtki bawełniane z siateczki, środki higieniczne (podkłady poporodowe, płyn do higieny intymnej, szampon, żel pod prysznic).

Pamiętaj, że niemal wszystkie szpitale podają listę rzeczy, które powinny znaleźć się w wyprawce. Przed przystąpieniem do jej kompletowania warto zapoznać się z tymi informacjami, by niczego nie przeoczyć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]