Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy

Wielkimi krokami zbliża się wiosna a zatem jest to czas, kiedy zaczynamy rozmyślać o wakacjach. Gdzie pojechać? Na jak długo? Co trzeba ze sobą zabrać? Ile potrzebujemy pieniędzy? Ale również jakie wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy dostaniemy? Mając w głowie wszystkie te pytania nie jest łatwo spokojnie wyjechać na ten wymarzony urlop. Dlatego im dokładniej je przeanalizujemy, tym większy spokój ducha osiągniemy. Co ciekawe, wybierając się na urlop najlepiej zaplanować wypoczynek minimum trzy tygodniowy, ponieważ jak uważają badacze, mamy wtedy większe szanse na efektywny wypoczynek.

Jednak największy sen z powiek spędza zwykle ostatnie z pytań wymienionych powyżej. Dlaczego? Dlatego, że jest o tyle istotne, że dotyczy naszych pieniędzy, których jak wiadomo nigdy nie jest za dużo. Warto zatem poświęcić tej tematyce troszkę czasu.

Po pierwsze istotna jest umowa jaką zawarliśmy z naszym pracodawcą. Niestety będąc na umowie zlecenie czy umowie o dzieło nie dostaniemy żadnych pieniędzy. Jedynie umowa o pracę daje uprawnienia do wypłacenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Warto na to zwrócić uwagę już w chwili podpisywania umowy, gdyż jest to zdecydowania najkorzystniejsza forma zatrudnienia.
Mając umowę o pracę dostaniemy tyle pieniędzy ile normalnie byśmy dostali, gdybyśmy świadczyli pracę. Oznacza to, że dostaniemy przynajmniej wynagrodzenie zasadnicze. Oprócz tego do wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy wliczają się:
– dodatek stażowy;
– dodatek funkcyjny;
– premie regulaminowe;
Natomiast nie wliczają się:
– nagrody jubileuszowe;
– nagrody z zakładowego funduszu nagród;
– wypłacane wcześniej ekwiwalenty;
– premie uznaniowe, które nie mają charakteru roszczeniowego;
– wszelkiego rodzaju odprawy np. emerytalne, rentowe;
– premie kwartalne, roczne.

Aby obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należy dokładnie przyjrzeć się pensji, którą otrzymaliśmy w miesiącu poprzedzającym urlop. Przykładów dokładnych wyliczeń można szukać na stronach poświęconych tematyce księgowości oraz kadr i płac.

Ponadto umowa o pracę zawarta w niektórych firmach prywatnych oraz we wszystkich instytucjach administracji publicznej daje możliwość ubiegania się o tzw. gruszę, są to dodatkowe pieniądze, które możemy wykorzystać na nasze wymarzone wakacje. Wysokość dodatku jest uzależniona od dochodów. Bez znaczenia jest natomiast to czy jedziemy na zorganizowany wypoczynek czy podczas urlopu chcemy zostać w domu. Warunek jaki należy spełnić to w ciągu wziąć minim 10 dni urlopu. To co ważne z takiego dodatkowego dochodu można skorzystać tylko raz w roku.

Zatem wybierając się na urlop wypoczynkowy i zastanawiając się nad tym, jakie wynagrodzenie otrzymamy przede wszystkim spójrzmy na naszą umowę i sprawdźmy czy na pewno jest to umowa o pracę. Jeśli tak znajdźmy kwotę pensji zasadniczej, jest to minimalna kwota jaką dostaniemy nawet udając się na urlop wypoczynkowy na cały miesiąc. Jeżeli oprócz tego otrzymujemy jeszcze jakieś dodatki najlepiej skonsultować się z pracownikiem kadr naszej firmy, by zapytać jakie wynagrodzenie otrzymamy.

http://www.inwestycyjnawolnosc.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]