Chusty do noszenia dzieci zyskują na popularności. Chustonoszenie ułatwia przemieszczanie się z dzieckiem oraz pomaga zadbać o dziecięcą potrzebę bliskości z opiekunem, tak ważną dla jego rozwoju. Z racji tego, że coraz więcej rodziców decyduje się na zakup chusty do noszenia dzieci, postanowiliśmy sprawdzić, na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszej chusty.

Wybór chust do noszenia dzieci jest ogromny – chusty mogą się różnić ze względu na rodzaj tkaniny, skład materiału, długość, kolory czy grubość. Decydując się na zakup pierwszej chusty do noszenia dzieci warto wiedzieć, na jakie podstawowe kryteria należy zwrócić uwagę. Dlatego w dzisiejszym wpisie pomagamy wybrać taką chustę.

Rodzaj tkaniny

Rodzaj tkaniny jest bardzo ważny przy wyborze chusty do noszenia dzieci. W tym przypadku zdecydowanie polecamy wybierać chusty tkane, a nie elastyczne. Wśród chust tkanych będziemy mieli do wyboru różny sposób tkania i różny rodzaj przędzy. Warto zacząć od chusty tkanej splotem skośno-krzyżowym lub splotem diamentowym, który jest odmianą tego pierwszego. Godne polecenia są również chusty tkane splotem jodełkowym Splot skośno-krzyżowy to najpopularniejszy splot, dzięki któremu chusta pracuje po skosach, po zawiązaniu trzyma swoje napięcie i nie rozciąga się. Chusta współpracuje z dzieckiem, ułatwiając mu przyjęcie wygodnej pozycji. Splot skośno-krzyżowy uniemożliwia także zbyt mocne dociągnięcie chusty czy też powstanie jakichś niepożądanych naprężeń na wiązaniu – pomaga chuście pracować równomiernie na całej długości i szerokości. Jeśli chusta jest dobrze dociągnięta i zawiązana to trzyma napięcie bez względu na długość noszenia w niej dziecka.

Z rodzajem tkaniny wiąże się także materiał, z którego uszyta jest chusta. Najlepiej wybrać taką chustę, która będzie w 100% z bawełny. Domieszki innych włókien mogą nie być odpowiednie dla osób początkujących. Niektóre z nich sprawiają, że chusta jest mniej elastyczna i trudniej się z nią współpracuje (np. konopie, len), inne mogą nadawać jej niepotrzebnej śliskości (np. wiskoza bambusowa).

Grubość chusty

W przypadku, gdy myślimy o grubości chusty do noszenia dzieci, to warto wybrać chustę, która będzie nie za gruba ani nie za cienka. Gramatura chusty jest wyrażana w gramach w przeliczeniu na metr kwadratowy (g/m2). Przy zakupie pierwszej chusty warto rozważyć grubość pomiędzy 190 a 240 g/m2. Większość chust będzie mieściła się właśnie w tych widełkach, ale warto zwrócić na to uwagę, aby nie utrudnić sobie początków chustonoszenia. Cienką chustę musimy wiązać bardziej precyzyjnie i uważać, aby nie stracić uzyskanego napięcia przed skończeniem wiązania, a z tym na początku mogą być problemy. Natomiast grubą chustę trudniej się dociąga. Z tych właśnie względów warto wybrać coś pośrodku.

Chusta powinna być długa czy krótka…

Przy wyborze chusty tkanej wiązanej musimy zastanowić się, jakie sposobu będziemy głównie używać, ponieważ różne rodzaje wiązań wymagają różnej długości chusty. Przy wiązaniu typu plecak prosty czy kangur, jeśli nasza budowa ciała jest przeciętna, wystarczy 3,6-4,2 metra długości. Jeśli chcemy nosić dziecko w kieszonce, to optymalna długość chusty będzie wynosić 4,2-5,2 metra – najczęściej 4,6 metra.

Gładka, we wzory czy pasy

Tkane chusty ze splotem skośno-krzyżowym zazwyczaj występują jako chusty gładkie lub w pasy. Chusty ze wzorami to z kolei najczęściej chusty żakardowe, czyli takie, które mają niejednorodny splot. W niektórych miejscach są gładkie, niekiedy mają wybrzuszenia lub są lekko wklęsłe. Z tego powodu chusta podczas dociągania może pracować nierównomiernie, utrudniając nam zadanie. Oczywiście, chusty żakardowe są różne i wzór na chuście nie musi oznaczać problemów, ale na wszelki wypadek na początek lepiej jest wybrać chustę gładką lub w pasy, optymalnie z różnokolorowymi krawędziami. Z wzorami możemy poszaleć później, gdy nabierzemy już wprawy.

Nowa czy używana

Wybierając chustę do noszenia dzieci warto kupić taką, która będzie nowa albo lekko używana. Mimo że opinii na ten temat jest wiele, to osoby początkujące nie powinny wybierać chust, które były mocno używane, ponieważ zwykle są nie tylko bardzo miękkie (co zachęca do zakupu), ale i śliskie. Nadmierna śliskość chusty może utrudniać uzyskanie pożądanego napięcia chusty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]