Wizyta adaptacyjna u stomatologa

Jak przekonać Dziecko do leczenia stomatologicznego? Jak sprawić, by przestało bać się wierteł i nie kojarzyło gabinetu stomatologicznego z traumą?  Receptą na wszystkie obawy Dziecka związane z leczeniem zębów jest wizyta adaptacyjna.

Kiedy rodzic wybiera się z Pociechą do stomatologa po raz pierwszy, przebieg tej wizyty ma ogromny wpływ na kolejne. Pierwszy kontakt ze stomatologiem, wygląd gabinetu, zastosowane metody i sprzęt składają się na ogólny odbiór miejsca, w którym Dziecko się znajduje. Właśnie dlatego warto wybrać się z Maluchem na wizytę adaptacyjną. Dziecko przyzwyczaja się do gabinetu i poznaje stomatologa, który będzie leczyć je na kolejnej wizycie. Lekarz opowiada o tym, jaki przebieg będzie miało leczenie, pokazuje jak prawidłowo dbać o ząbki. Pozytywną motywacją dla Małego Pacjenta mogą być też nagrody wręczone na koniec wizyty. Przyjazna atmosfera w trakcie tej pierwszej, najważniejszej wizyty zachęca Dziecko do ponownych odwiedzin gabinetu stomatologicznego.

Cierpliwość i kreatywność stomatologa sprawi, że Dziecko nie zrazi się, a każdej wizycie będą towarzyszyć pozytywne emocje i ciekawość tego, co je spotka.

Miejsce, do którego wybieramy się na wizytę adaptacyjną, powinno również podobać się Dziecku. Kolorowe ściany, z których spoglądać na Dziecko będą bohaterowie jego ulubionych bajek, wzbudzą pozytywne odczucia i rozbudzą jego wyobraźnię. Czasami kliniki stomatologiczne posiadają również pokój zabaw, w którym Dziecko mile spędzi czas oczekując na spotkanie ze stomatologiem. Dodatkowym atutem będzie możliwość oglądania bajek zarówno w pokoju zabaw, jak i samym gabinecie w trakcie wizyty. Takie atrakcje oferuje na przykład katowicka klinika dentystyczna dla dzieci Dentolandia.

W trakcie wizyty adaptacyjnej, lekarz ma również okazję do wstępnej rozmowy o Dziecku z rodzicem. Ważne jest ustalenie celu wizyty, dopasowania odpowiedniej metody leczenia w przyszłości oraz rodzaju znieczulenia, jeśli będzie potrzebne. To również doskonała okazja dla Rodzica, aby przekonać się, że oddaje swoje Dziecko w dobre ręce. Na pierwszą wizytę warto wybrać się jak najwcześniej, nawet od razu po wyrznięciu większości mleczaków. W wielu miejscach, leczenie zębów we wczesnym stadium próchnicy może odbyć się zupełnie bez bólu i bez użycia wierteł. Nowoczesna stomatologia umożliwia zwalczanie próchnicy za pomocą ozonoterapii, która trwa zaledwie kilkanaście sekund.

Przed pierwszą wizytą z Dzieckiem u stomatologa, warto zorientować się, które gabinety posiadają w swojej ofercie wizytę adaptacyjną. Odpowiednie podejście do Dziecka wzbudzi jego zaufanie i zachęci do ponownej wizyty.

Źródło: https://www.stomatologiadziecieca.com/pierwsza-wizyta/

[Głosów:1    Średnia:5/5]