Witaminy dla kobiet w ciąży - co wybrać?

Juhuu! Udało się, wymarzone dwie kreski! W głowie mętlik i mnóstwo przeszywających Cię pytań. Jaką będę mamą? fotelik przodem czy tyłem? płyn do kąpieli, balsam, butelki, smoczki, pieluszki, imię…??? Hola, hola! Pamiętaj o właściwej kolejności – na początku zdrowie Twoje i Twojego dziecka. Dalej suplementacja – witaminy dla kobiet w ciąży i pytania co wybrać, czym się kierować, jakie dawki, jakie produkty konkretnie powinny wpaść w Twoje ręce?

Pamiętaj, że Twój organizm w ciąży pracuje dla dwojga, dla Ciebie i Twojego dziecka. Wraz ze zmianami, które zachodzą w Twoim organizmie zmieniają się również potrzeby żywieniowe – po pierwsze, różnorodna i odpowiednio zbilansowana dieta. Jednakże to nie zawsze wystarcza…

Pocieszający jest fakt, iż na rynku farmaceutycznym istnieje mnóstwo suplementów diety, które pomogą Ci zadbać o Wasze (tak, tak, liczba mnoga, jest Was dwoje) zdrowie!

Kwas foliowy – najważniejsza witamina dla kobiety w ciąży

Kwas foliowy to nic innego jak witamina z grupy B – według zaleceń powinna być przyjmowana już 6 tygodni przed zapłodnieniem! Odpowiada ona za powstawanie czerwonych krwinek, reguluje rozwój komórek nerwowych, dodatkowo jest niezbędnym czynnikiem rozwoju płodu.

Przyjmowanie kwasu foliowego jest niezwykle ważne w pierwszym trymestrze ciąży, ze względu na to, iż wpływa na rozwój i kształtowanie układu nerwowego, szczególnie mózgu i rdzenia kręgowego. Na domiar tego, według rozporządzenia Komisji (UE) z dnia 16 maja 2012 r – kwas foliowy zwiększa wchłanianie żelaza, zmniejszając ryzyko wystąpienia anemii, z którą zmaga się wiele przyszłych mam!

Witamina D – czy samo słońce wystarczy?

Witamina D – składnik niezbędny do prawidłowego rozwoju prenatalnego dziecka. Każda kobieta w ciąży jest narażona na niedostateczną ilość witaminy D3 we krwi, co często spowodowane jest niewłaściwą dietą i przesadnym unikaniem słońca, które aż w 80% odpowiada za prawidłowy metabolizm tej witaminy w organizmie.

W okresie ciąży odpowiednia suplementacja jest konieczna do utrzymania prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej, która odpowiedzialna jest za wchłanianie wapnia.

Niedobór tzw. witaminy słońca, niekorzystnie wpływa na układ kostny dziecka oraz wzmaga ryzyko, iż noworodek urodzi się z niedoborem danego składnika – co w przyszłości może skutkować słabą mineralizacją kości i rozwojem coraz częściej spotykanej krzywicy.

A teraz czas na żelazo – kolejna niezbędna witamina dla kobiety w ciąży!

Żelazo to główny składnik hemoglobiny, która odpowiedzialna jest za transport tlenu w całym organizmie. W okresie ciąży zapotrzebowanie na dany składnik jest o połowę większe – co dwa organizmy to nie jeden! Niedobór żelaza w ciąży doprowadza do charakterystycznych objawów anemii, do których należy: ciągłe zmęczenie, ból głowy, problemy z pamięcią
i koncentracją, osłabienie włosów i paznokci. Aby zapobiec niedoborom musisz urozmaicić swoją dietę w odpowiednie produkty, np.: szpinak, brokuł, buraki czy białą fasolę.

Jeżeli Twój organizm wymaga większego zapotrzebowania na wskazany składnik, to w aptece znajdziesz suplementy diety, które mogą przyczynić się do podwyższenia poziomu żelaza w Twoim organizmie.

Zapewne zastanawiasz się jaki wpływ na organizm Twojego nienarodzonego dziecka ma niedobór wskazanego składnika? Konsekwencje niestety są groźne, a należą do nich: niska masa urodzeniowa i anemia u dziecka oraz w rzadkich przypadkach przedwczesny poród. Nie zapomnij
o żelazie w w swoim wykazie witamin dla kobiet w ciąży!

Kwasy DHA w ciąży a IQ dziecka!

Kwas DHA należy do grupy kwasów tłuszczowych omega-3, który w okresie ciąży jest tak samo niezbędny, jak kwas foliowy! Wpływa on głównie na rozwój mózgu i wzroku nienarodzonego dziecka, dodatkowo zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu jak i depresji poporodowej u matki. Uwaga, ciekawostka! Eksperci z Uniwersytetu Harvarda wyliczyli, że dodatkowa porcja kwasu DHA spożywana przez kobiety w ciąży podnosi poziom IQ u ich narodzonych dzieci!

A może wszystkie witaminy w jednej tabletce?

Na rynku farmaceutycznym istnieją preparaty, których formuła zawiera starannie skomponowane zestawy witamin i minerałów. Kwas foliowy, żelazo, witamina D, witaminy z grupy B – wszystko w jednym preparacie – cóż za wygoda! Nasze mamy czy babcie mogłyby jedynie pomarzyć o tym, aby w tak łatwy sposób dbać o zdrowie swoje i dziecka. Teraz wystarczy pójść do apteki, a nawet złożyć zamówienie w aptece internetowej, aby otrzymać wybrany dla siebie produkt, a jest z czego wybierać: Symvital Mama, Duphavit Pregna, Prenatal Duo lub Femibion i wiele innych, mówi Liliana Marusiak z bloga jestemmama.pl

Wybór należy do Ciebie!

Sama widzisz jak wiele współczynników ma wpływ na rozwój Twojego dziecka – skoro masz taką możliwość, zadbaj o to, aby niczego mu nie zabrakło! Skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę i pamiętaj, że w obecnym stanie musisz zadbać nie tylko o siebie, ale też
o maleństwo, które do prawidłowego rozwoju potrzebuje wielu składników odżywczych, jakie nie zawsze przyswajane są z Twojej diety.

[Głosów:9    Średnia:5/5]