Wędka do zabawy z kotem

Każdy koci opiekun powinien posiadać wśród swoich akcesoriów wędkę dla kota. Ta niezwykle prosta zabawka uruchamia w kocie jego najbardziej pierwotny instynkt – polowania – oraz stymuluje go do zabawy. Dobrze dobrana wędka potrafi dostarczyć kotu wiele godzin rozrywki i może być używana przez długi okres czasu. Poszczególne dostępne wędki dla kotów różnią się sposobem konstrukcji, materiałem, z którego zostały wykonane oraz wykorzystanymi elementami dodatkowymi. Mogą być to piórka, przedmioty szeleszczące, dzwoniące lub wywołujące inne zabawki. Poniżej dokonujemy względnie systematycznego wprowadzenia w temat kocich wędek; podpowiadamy jakie rodzaje tych zabawek znajdziesz w sklepach, jaką wędkę dla kota warto wybrać oraz dlaczego wędka jest tak ważną zabawką w życiu każdego kota. 

Wędka z piórkiem – wybór optymalny? 

Oferta dostępnych wędek jest bardzo rozbudowana. Poszczególni producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych typów i rodzajów wędek. Szczególnie istotne są umieszczane na ich końcu dodatkowe elementy. To właśnie ona oddziałują na wyobraźnię kota oraz uruchamiają jego instynkt łowcy. Dlatego wiele osób sięga po wędki wyposażone w piórka. Co prawda, żywot takich wędek jest dość krótki, jednak koty za nimi przepadają.

Wędki zwieńczone piórkami są atrakcyjne z uwagi na ich podobieństwo do naturalnie występujących w przyrodzie „kocich ofiar”. Bawiąc się wędką, kot ma wrażenie, że jest to złowiony przez niego ptaszek, którego samodzielnie upolował. Możliwość zaspokojenia kociego instynktu łowieckiego jest pod tym względem nieoceniona. 

Wędka dla kota a względy behawioralne 

Zabawy z wykorzystaniem wędki są polecane przez specjalistów od kociej hodowli. Wędki są idealne w trakcie socjalizacji i wychowywania kota. Dotyczy to zarówno kotów pochodzących z kontrolowanych hodowli, jak i kociąt dzikich lub półdzikich. Wiele zwierząt jest nieufnych względem człowieka, dlatego nie potrafi zaakceptować takich podstawowych zachowań jak głaskanie, wyciągnięcie ręki. Wówczas, wędka jest idealnym sposobem, by przełamać ten dystans. Pozwala Ci bawić się z kotem, bez konieczności nawiązywania z nim bezpośredniego kontaktu.

Wędka jest także zalecana w przypadku adopcji nowych zwierząt, które muszą przyzwyczaić się do nowego stada. Wiele kociąt ma wówczas lęki, które mogą wyrażać się albo poprzez obniżone samopoczucie, albo w postaci niespodziewanych aktów agresji. Wówczas, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie właśnie wędki z piórkami, która pomoże Ci na szybkie wytworzenie i podtrzymanie więzi z Twoim nowych kotkiem.

Na koniec warto podkreślić, że wędka do zabawy z kotem to produkty łatwo dostępne i tanie, które możesz z łatwością kupić w sklepach stacjonarnych i internetowych. Wiele spośród oferowanych produktów kosztuje zaledwie kilka lub kilkanaście złotych. Ponadto, niektórzy hodowcy decydują się na samodzielne wytwarzanie wędek dla swoich kotów. W ten sposób powstają wędki sprofilowane, odpowiadające preferencjom i zainteresowaniem konkretnych pupili.

[Głosów:0    Średnia:0/5]