Jeszcze do niedawna urządzanie pokoju dla niemowlaka nie sprawiało kłopotów. Kolory były w zasadzie trzy – różowy dla dziewczynki, niebieski dla chłopca i ewentualnie biały lub kremowy gdy tamte dwa nie bardzo podobały się rodzicom. To samo dotyczyło dodatków, mebelków a także zasłonek w oknie. Obecnie możliwości są o wiele większe, a także wzornictwo i mebli i dodatków jest bardziej zróżnicowane.

Funkcjonalne mebelki

Podczas urządzania pokoiku dla dziecka trzeba pamiętać o tym, że dziecko rośnie więc niektóre z mebli jak łóżeczko ze szczebelkami, po pewnym czasie przestanie być potrzebne, dlatego warto kupić takie , które poniekąd „rośnie” z dzieckiem, czyli by po pewnym czasie, można je było przekształcić w nieco „doroślejszy” model.

Oprócz łóżeczka bardzo ważna jest komoda na wszystkie akcesoria takie jak pieluchy, ubranka, pościel do łóżeczka, ręczniki przeznaczone tylko dla dziecka, kosmetyki i inne tego typu rzeczy. Komoda, nawet gdy dziecko podrośnie będzie równie przydatna i niezastąpiona.
Dobrze widziana jest pojemna szafa na ubranka w której umieścimy kombinezony i śpiworki w pozycji wiszącej na wieszakach, a także schowamy tam zapasową kołderkę i ciepłe kocyki.

Sprzęty dodatkowe do pokoju niemowlęcia

W pokoju powinien stać pojemny i wygodny fotel, z przeznaczeniem…dla mamy. Będzie on służył w czasie karmienia maluszka, a po jedzeniu do wygodnego utulenia dziecka.

Jeszcze jednym ważnym sprzętem jest przewijak. Przewijak może być umieszczony na specjalnym stelażu lub nakładany na łóżeczko.

Przydatne urządzenia dla dziecka

Niemowlakowi przyda się trochę zabawek. Jednymi z bardziej przydatnych i funkcjonalnych są huśtawki elektroniczne. Są to urządzenia dwojako zasilane; na baterie i za pomocą kabla, z sieci. Jest to urządzenie wygrywające melodyjki jednocześnie kołysząc siedziskiem, w którym bezpiecznie przypięty maluch chętnie utnie sobie drzemkę. Huśtawka to inwestycja na dłużej, więc przydatna będzie w momencie gdy w planach jest więcej dzieci, lub w rodzinie ma się dziecko urodzić, ponieważ dziecko w niej może przebywać tylko do momentu aż samo zacznie siadać. Gdy opanuje tę umiejętność huśtawka staje się niepotrzebna.

Inną ciekawą zabawką jest mata edukacyjna dla niemowlaka. Mata położona na grubym kocu na podłodze służy dziecku do zabawy. Wiszące z zamontowanego pałąka zabawki będą kusić i prowokować do wyciągania rączek w celu ich schwytania. Lecz tu jest podobnie jak z huśtawką – mata służy dzieciom do momentu gdy opanują sztukę przewracania się z brzuszka na plecki i odwrotnie. Gdy nabędą tę umiejętność, mata przestanie spełniać swoje funkcje, bo maluszek zacznie doskonalić wyuczone pozycje i mata przestanie być atrakcyjna.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Wszystkie sprzęty do pokoju powinny być jasne, kolorowe i bardzo stabilne. Gdy maluszek zacznie raczkować, trzeba wszystkie meble stojące przymocować do ściany, by dziecko łapiąc za sprzęty w celu utrzymania równowagi nie przewróciło ich na siebie.

Polecamy również kolorowe zawieszki na łóżeczko

[Głosów:1    Średnia:5/5]