Twoje dziecko ma AZS? Sprawdź, czego unikać!

Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS, to choroba, która dotyka coraz więcej dzieci. Ważne jest nie tylko właściwe jej rozpoznanie i łagodzenie objawów, ale też unikanie czynników, które mogą zaostrzać podrażnienia.

Atopia dotyka 10-20 procent dzieci i to bez względu na wiek. Coraz częściej diagnozuje się AZS u niemowlaków. To przewlekły stan chorobowy z okresami większego lub mniejszego nasilenia. Objawia się suchością skóry, która staje się spierzchnięta i skłonna do podrażnień. Poza tym często swędzi, łuszczy się, a nawet pęka. Kluczem do poprawy stanu skóry jest odpowiednia pielęgnacja oraz zminimalizowanie styczności z alergenami. Czego unikać, żeby objawy AZS się nie nasilały?

Nie przegrzewaj

Pot zaostrza objawy chorobowe, dlatego należy tak ubierać dziecko, żeby się nie przegrzewało. Warto też zwrócić uwagę na temperaturę pomieszczeń, w których przebywa dziecko oraz dostosować grubość kołdry, pod którą śpi maluch, do pory roku i temperatury w mieszkaniu.

Pielęgnuj w kąpieli

Dzieci ze skórą atopową nie powinny się kąpać w gorącej wodzie. Poza tym kąpiel nie powinna trwać zbyt długo. Lepiej też nie stosować ostrych gąbek i myjek. Trzeba też stosować się do zaleceń lekarza. Jeśli przepisał dermokosmetyki z emolientami, to nie należy ich zmieniać bez konsultacji na zwykłe mydło, które drażni skórę dziecka. Więcej o kosmetykach stosowanych przy AZS przeczytać można pod tym adresem.

Wyeliminuj stres

Zostało potwierdzone, że jednym z czynników, który zaostrza objawy AZS jest stres. W miarę możliwości warto zadbać o to, żeby dziecko miało go jak najmniej.

Unikaj drażniących tkanin

Szorstkie i drażniące tkaniny, np. wełna, same z siebie powodują swędzenie skóry. Osoby zdrowe mogą sobie tylko wyobrazić, co odczuwają osoby z AZS w ubraniach z takich materiałów. Najlepiej wybierać tkaniny naturalne, przewiewne, gładkie, które będą delikatne dla skóry. Bawełna będzie najlepszym rozwiązaniem.

Stosuj rękawiczki niedrapki

Mniejszym dzieciom na noc warto zakładać miękkie, bawełniane rękawiczki. AZS nie śpi i uporczywe swędzenie może dopaść malucha także w nocy. Zabezpieczone dłonie nie podrapią dotkliwie skóry. Z tego samego powodu u dzieci z AZS warto dbać o to, żeby zawsze miały krótko przycięte paznokcie.

Pierz w łagodnych detergentach

Silne środki powodują podrażnienia i uczulenia. Najlepiej prać rzeczy chorego malucha w delikatnych środkach do prania ubranek dziecięcych. Świetnie sprawdzają się też proszki i płyny dla alergików. Uprać należy także nowe ubranka przez ich pierwszym założeniem. Pozwoli to oczyścić odzież z resztek farb i impregnatów, które mogą mieć właściwości uczulające.

Uważaj na dietę

Wielu lekarzy uważa, że AZS może być związane z dietą, dlatego warto zadbać o to, żeby była zbilansowana i bogata w witaminy oraz minerały. Mamy niemowląt, które karmią piersią, powinny unikać spożywania produktów, które są silnie alergizujące. W przypadku starszych dzieci warto zadbać o to, żeby spożywane przez nie produkty nie zawierały sztucznych barwników i aromatów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]