W pewnym okresie życia naszego dziecka, czy tego chcemy, czy nie, przychodzi czas na zmierzenie się z edukacją szkolną, towarzyszy temu wiele obaw i niepewności zarówno ze strony dziecka, jak i rodzica. Staramy się jak najlepiej przygotować dziecko, na ten umówmy się wielki krok w jego małym jeszcze życiu. Oprócz przygotowania psychicznego i wsparcia chcemy też jak najlepiej wyposażyć dziecko w rzeczy niezbędne do nauki. Jedną z najważniejszych rzeczy potrzebnych dziecku od pierwszych dni jest tornister szkolny.

Tornister szkolny czy plecak?

To wbrew pozorom wcale nie taki prosty wybór. Rynek zasypuje nas bardzo bogatą ofertą zarówno plecaków, jak i tornistrów szkolnych. Dla najmłodszych dzieci, które jeszcze cały czas się rozwijają, najkorzystniejszy będzie zdecydowanie tornister, który pomaga zachować odpowiednią postawę dziecku, dzięki temu, że jest usztywniany. Plecaki czy torby na jedno ramię przyczyniają się do wad postawy i skrzywienia kręgosłupa. Dostępne są również na rynku torby – plecaki na kółkach. Jedni polecają, inni zabraniają używania tego typu toreb. Ja jestem ich przeciwniczką, uważam, że również przyczyniają się do powstawania bocznego skrzywienia kręgosłupa u dzieci.

Jaki tornister wybrać?

Przy wybieraniu tornistra szkolnego trzeba zwrócić uwagę na parę bardzo istotnych rzeczy. Przede wszystkim tornister powinien być dopasowany do postury dziecka. Nie może być za duży, przyjmuje się, że najlepszy będzie taki który, będzie sięgał dziecku od linii karku do miejsca, gdzie kończą się plecy. Powinien być wyprofilowany i idealnie przylegać do pleców dziecka, powinien również mieć wybrzuszenie w odcinku lędźwiowym, to pomoże dziecku zachować prawidłową postawę. Tornister powinien również posiadać szerokie regulowane szelki, które wprawią, że ciężar na plecach dziecka będzie się równomiernie rozkładał. Dobry tornister będzie posiadał parę przegródek, które będą dziecku ułatwiały utrzymanie porządku. Zdecydowanie taki tornister powinien być wodoodporny, ale jednocześnie dać się łatwo wyczyścić. Idealny tornister musi być lekki, normy europejskie określają maksymalną wagę tornistra dla dzieci w oddziałach wczesnoszkolnych jako 1,2 kg. Tornistry szkolne powinny również być bezpieczne, czyli posiadać naszyte elementy odblaskowe, które sprawią, że dziecko będzie lepiej widoczne na drodze. Oprócz tego dla małego użytkownika niezwykle ważne jest to, aby plecak był kolorowy i robił wrażenie na rówieśnikach. Jak to wszystko połączyć?

Idealny tornister

Przeglądając dostępną w internecie ofertę, trafiłam na tornister, który jak dla mnie spełnia te wszystkie warunki, o których wspomniałam, jest to tornister BabyTula, który moje dziecko oceniło jako super tornister. Jest usztywniany, ma szerokie, obszyte miękką siateczką szelki, co jest bardzo istotne, ponieważ w tym wieku dzieci bardzo szybko rosną. Posiada również dużo miejsca, przegródek co pozwala równomiernie i wygodnie rozmieścić zawartość tornistra oraz wygodną rączkę. Wszystkie te plecaki są w bajkowych, kolorowych wzorach, każde dziecko znajdzie coś dla siebie.

Wszystko wskazuje na to, że nasz wybór padnie właśnie na tornister BabyTula. Dziecko będzie zadowolone, a i ja będę miała spokojną głowę, że tornister mojego dziecka jest właśnie taki, jak być powinien.

[Głosów:2    Średnia:5/5]