Badania tomografem komputerowym znajdują coraz szersze zastosowanie. Wraz z postępem techniki i wzrostem dostępności sprzętu z tomografii korzysta się w coraz szerszym spektrum przypadków. Badanie to nie jest już przeprowadzane tylko przy poważnych dolegliwościach i urazach. Coraz częściej stosuje się je w leczeniu rutynowych problemów zdrowotnych.
Czym jest tomografia komputerowa?
Tomografia komputerowa jest rodzajem badania radiologicznego. Przy czym, w odróżnieniu od klasycznego badania RTG pozwala uzyskać obrazy przekrojowe tkanek i narządów (tomografia 2D) lub obrazy przestrzenne (tomografia 3D). Rodzaj obrazu zależy od zastosowanego urządzenia.
Zastosowanie tomografii w laryngologii
Laryngolodzy najczęściej stosują badanie tomografem komputerowym głowy w przypadku problemów z zatokami przynosowymi. Ta metoda, w odróżnieniu od rezonansu magnetycznego, pozwala zweryfikować stan nie tylko tkanek miękkich ale i kościach. Z drugiej strony, w odróżnieniu od badania RTG, pozwala na dokonanie precyzyjnych pomiarów, kiedy takowe są niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia zabiegu.
Gdy środki farmakologiczne okazują się nieskuteczne, bo albo mamy do czynienia z przewlekłym, albo nawracającym zapaleniem zatok warto wykonać właśnie takie badanie. Diagnostykę obrazową zatok w postaci tomografii stosuje się również w przypadku pourazowych stanów zapalnych w obrębie zatok, jak i w przypadku planowania zabiegów chirurgicznych w obrębie czaszki.
Jak przygotować się do badania?
Badanie tomografem komputerowym jest bezinwazyjne i bezbolesne. Urządzenia stosowane do diagnozowania w laryngologii emitują zwykle wielokrotnie niższe promieniowanie niż w przypadku tradycyjnej tomografii, dzięki czemu takie badaniu bezpiecznie można poddawać nawet dzieci. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża.
Wykonując badanie nowoczesnym sprzętem, takim jaki posiada gabinet radiologii Ultimed Tomo3D w Łodzi (http://tomo3d.pl/) wyniki otrzymuje się jeszcze tego samego dnia, a samo badanie trwa jedynie kilka sekund. Tomografia komputerowa głowy nie wymaga żadnych przygotowań ze strony pacjenta, jedynie na czas badania zaleca się zdjąć ewentualne metalowe przedmioty z okolic głowy.