Stopa cukrzycowa - jak o nią dbać?

Stopa cukrzycowa jest to powikłanie wszystkich typów cukrzycy, jedno z poważniejszych. Zespół stopy cukrzycowej to zakażenie, owrzodzenie lub destrukcja tkanek głębokich stopy, a również występowanie zaburzeń neurologicznych czy chorobą obwodową naczyń w kończynach dolnych.
Proces leczenia stopy cukrzycowej jest bardzo długi. Niewłaściwe leczenie lub zaniedbanie cukrzycy prowadzi do nieodwracalnych zmian.

Jak objawia się stopa cukrzycowa?

Jest wiele czynników, które mogą wskazywać na wystąpienie stopy cukrzycowej. Najczęściej występujące to:
– sucha łuszcząca się skóra,
– ból stopy,
– mrowienie w nogach,
– owrzodzenia skóry,
– pęknięcia na skórze,
– skurcze mięśni,
– silne bóle nocne,
– zaburzenia czucia i temperatury w obrębie nogi,
– trudno gojące się rany,
– deformacje kostne.

Rodzaje stopy cukrzycowej

Ze względu na różnorodność zmian patologicznych oraz objawów, możemy wyróżnić 3 rodzaje zespołów stopy cukrzycowej.
Zespół stopy cukrzycowej niedokrwiennej, powstaje w wyniku postępującej angiopatii cukrzycowej. Spowodowany jest miażdżycą tętnic, zmianami zwyrodnieniowymi naczyń krwionośnych. Objawia się suchą, gładką, napiętą skórą stopy. Następuje zanik podskórnej tkanki tłuszczowej, utrata owłosienia w obrębie kończyny oraz hiperkeratoza paznokci. Skóra podczas unoszenia stóp staje się blada, natomiast po opuszczeniu sinieje. Nogi są zimne.
Zespół stopy cukrzycowej neuropatycznej, spowodowany upośledzeniem unerwienia stopy. Objawia się zmniejszoną lub całkowitą utratą czucia, chory nie odczuwa bólu, temperatury i ucisku. Przez co bardzo łatwo dochodzi do urazów, które mogą skutkować owrzodzeniem.
Zespół stopy cukrzycowej mieszany, łączy w sobie cechy dwóch wyżej wymienionych zespołów. Ta postać stopy cukrzycowej występuje najczęściej, a chorzy są najbardziej narażeni na amputacje kończyn dolnych.

Leczenie

Niewłaściwe leczenie zespołu stopy cukrzycowej, za późna diagnoza czy nieprzestrzeganie przez pacjenta zaleceń lekarza mogą prowadzić do amputacji kończyny. Dzięki niej można uratować życie w przypadku, gdy nie jest już możliwe opanowanie zakażenia.
W początkowym etapie leczenie polega na kontroli poziomu cukru we krwi oraz wzmożonej pielęgnacji stóp. Najlepiej korzystać z usług doświadczonego podologa. Do obowiązku chorego należy codzienne oglądanie swoich stóp, noszenie wygodnego obuwia, unikanie długiego moczenia stóp oraz porządne osuszanie skóry a zwłaszcza przestrzeni międzypalcowych po
kąpieli. W późniejszym stadium choroby zespół lekarzy ortopedów, chirurgów naczyniowych oraz diabetologów prowadzi leczenie. W zaawansowanym stanie, konieczna jest amputacja.

https://podologwwarszawie.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]