Meble codziennego użytku służą nam w wielu sytuacjach – co dzień korzystamy z łóżek, kanap czy foteli, znajdujemy w nich chwilę odpoczynku i relaksu, oczywiście o ile meble mają odpowiednio dobrane sprężyny i są przez to w pełni wygodne. Najlepsze i polecane są sprężyny bonellowe, o których warto powiedzieć kilka słów.

Sprężyny bonell znajdziemy głównie w materacach, jednak mogą być one stosowane również w meblach takich jak kanapy, sofy czy fotele. Mają one kształt klepsydry, obustronnie zwężając się ku końcowi. To właśnie budowa sprężyn gwarantuje sprężystość progresywną, czyli opór zależny od siły nacisku, czego w zwykłych, tradycyjnych materacach na pewno nie znajdziemy.

Co wiąże się ze sprężystością progresywną? Materac wyposażony w sprężyny bonell nadaje się dla osób o różnych gabarytach, w tym o zróżnicowanej wadze. Ma to szczególne znaczenie wtedy, kiedy materace wykorzystywane są przez osoby o różnej wadze, czyli w hotelach, pensjonatach czy apartamentach. Nie ma obaw, że osoba o dużej wadze uszkodzi materac i sprężyny, które nie wrócą do pierwotnej formy – na takie uszkodzenia narażone są tylko najtańsze materace, niewyposażone w sprężyny bonell, które nie rozkładają nacisku równomiernie na swojej powierzchni. Materace bonellowe zawsze wracają do swojej poprzedniej formy, gdy tylko nacisk na sprężyny ustaje.

Materace bonellowe nadają się nie tylko do użytku w hotelach, dobrze sprawdzają się w domach, szczególnie jeśli na jednym łóżku śpią osoby o różnej wadze. Gdy osoba cięższa przekręca się na łóżku, druga osoba nie będzie wtedy odczuwała zmiany powierzchni materaca pod swoim ciałem. To niewątpliwy plus materacy ze sprężynami bonell, które nie są bardzo drogie i dlatego mogą znaleźć się w każdym domu, nawet przy ograniczonym budżecie. Są osoby, które twierdzą że materace ze sprężynami bonell są niewygodne, wymuszają częstą zmianę pozycji i mogą powodować bóle pleców – każdy materac musi jednak zostać dobrany indywidualnie do osób, które powinny na nim spać. Na takiej samej zasadzie wybiera się materac ze sprężynami bonell – jedni będą narzekać na jego wygodę, inni nie wyobrażają sobie spać na innym, bardziej miękkim i mniej elastycznym materacu.

Sprężyny bonell stosowane w kanapach i fotelach mają jedną najważniejszą zaletę – dają niebywałą wygodę każdej osobie, a dodatkowo ten rodzaj sprężynowania mebli zwiększa ich trwałość i wytrzymałość. Jeśli więc zależy nam na meblach solidnych, które wytrzymają w domach lata i na których zasiadają różne osoby, sprężyny bonell są najlepszym rozwiązaniem.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]