Śpiworek dla niemowlaka - jak wybrać?

Komfortowy sen jest dla dziecka bardzo ważny, a rodzice chcą zadbać przy okazji o jego bezpieczeństwo. Dobrym rozwiązaniem jest w związku z tym śpiworek dla niemowlaka – w szczególności, gdy jest on energiczny i rozkopuje kołderkę. Śpiworek zapewni mu ciepło potrzebne do spokojnego snu oraz relaksu. 

Jakie zalety wiążą się ze śpiworkiem dla niemowlaka?

Maluszki mają często niespokojny sen, podczas którego przemieszczają się po łóżeczku, zrzucając z siebie kołderkę. Zastosowanie śpiworka nie dopuści do odkrycia niemowlaka, co mogłoby grozić wyziębieniem oraz przewianiem. Dzięki temu dziecko może spokojnie i komfortowo spać, co ograniczy przy okazji nocne pobudki i będzie też udogodnieniem dla samych rodziców. Odpowiednia ilość snu jest konieczna nie tylko do prawidłowego rozwoju, ale też tego by dziecko nie było zmęczone, co mogłoby prowadzić do rozdrażnienia i co za tym idzie marudzenia oraz częstych wybuchów płaczu.

Oprócz tego śpiworek stanowi dodatkową gwarancję bezpieczeństwa, bowiem nie ma ryzyka, że maluszek zakryje sobie twarz, tak jak mogłoby się wydarzyć w przypadku kołderki. Nie ma zatem powodu do obaw o swobodę oddychania. Przy okazji otula dziecko, jednocześnie nie ograniczając jego ruchów, bowiem maluch ma na wierzchu główkę oraz rączki. Ewentualnie na rynku można też znaleźć śpiworki z rękawkami, lecz wciąż będą one gwarantowały większą swobodę ruchu niż typowe otulacze. Trudniej będzie mu się także przekręcić na brzuszek, a niemowlęta mają wtedy problem z powrotem do pozycji na plecach.

Rozmiar i materiał

Wybierając śpiworek dla niemowlaka należy zwrócić szczególną uwagę na materiał wykonania, który powinien być naturalny, by był przyjemny w dotyku, a jednocześnie nie wywoływał żadnych reakcji alergicznych. Chodzi tutaj zarówno o materiał zewnętrzny, jak i wypełnienie, które także nie powinno być sztuczne. Większość tworzona jest z bawełny, z ewentualnym dodatkowym wkładem ocieplającym.

Drugim najważniejszym aspektem przy podejmowaniu decyzji jest rozmiar – nie może być on zbyt mały, by nie ograniczać ruchów maluszka, lecz nie może być również zbyt duży, by nie wślizgiwał się on za bardzo do środka. Optymalnym rozwiązaniem są modele z gumkami przy pachach, co zapobiega chowaniu się niemowlaka w głąb śpiworka, jednocześnie dając mu swobodę. Dzięki temu ubranko pasuje też na dziecko przez dłuższy czas. Poszczególne rozmiary określane są przeważnie w kategoriach wiekowych 0-6 (lub 0-4) miesięcy oraz 6-18 (lub 4-18) miesięcy. Część dzieci tak przywiązuje się do spania w śpiworku, że potem nie wyobraża już sobie innych warunków do snu, więc na rynku możne też spotkać produkty przeznaczone dla grupy w wieku 18-36 miesięcy.

Niezależnie od potrzeb Twojego maluszka warto sprawdzić śpiworki do spania Kidspace, które cechują się wysoką jakością wykonania.

Śpiworki

Śpiworek dla niemowlaka a pora roku

Na rynku można znaleźć śpiworki różnej grubości, które dostosowane są do temperatur panujących w poszczególnych porach roku oraz zastosowania samych ubranek. Grubsze modele nadają się doskonale w okresie jesienno-zimowym. Można z nich korzystać także przy okazji wychodzenia z dziećmi w wózku na spacer, zwłaszcza, że śpiworki są obecnie bardzo kolorowo zdobione, a więc są nie tylko funkcjonalne, lecz też pięknie wyglądają. Z kolei cieńsze kołderki stworzą dodatkowy komfort dla maluszka w ciepłe, letnie dni. Grubość kołderek określana jest z reguły tak zwanym wskaźnikiem TOG, oznaczającym ochronę termalną. Ramowo przyjmuje się, że letnie kołderki posiadają ten wskaźnik na poziomie 0.5-1.5, natomiast modele zimowe sięgają już grubości 3.5 tog. Jako uniwersalne, całoroczne kołderki uważane są te o grubości 1.7-2.5 tog.

Wybierając śpiworek dla niemowlaka należy wziąć pod uwagę poruszone kwestie, a zapewnimy wtedy maluchowi zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort oraz gwarancję odpowiedniej temperatury podczas snu. Niemowlęce śpiworki w różnych wydaniach znajdziesz w sklepie dla dzieci Kidspace.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]