Spacer z niemowlakiem

Spacer z niemowlakiem powinien stać się obowiązkowym punktem Waszej codziennej rutyny, i to niezależnie od pogody. Jak przygotować malucha do zmiennej aury, co wziąć ze sobą, jak ubrać szkraba, żeby go nie przegrzać? Oto poradnik dla mamy i taty.

Spacery z dzieckiem są niezbędne i dla najmłodszych, i dla ich rodziców. Młodsze niemowlę dotleni się i wyśpi na świeżym powietrzu. Dla starszego dziecka każdy spacer to poznawanie świata i wspaniała przygoda. Dorosłemu z kolei spacer pomaga zebrać myśli, odetchnąć głębiej, a rodzic, który zostaje w domu, może liczyć na odpoczynek.

Same plusy tych spacerów, prawda? To na co czekasz! Na świeże powietrze, migiem! Sprawdź tylko, czy masz wszystko, czego potrzebuje Twój maluch, by spacer był dla Was obojga samą przyjemnością.

Przygotowania przed spacerem z niemowlakiem

Kiedy najlepiej wybrać się z dzieckiem na spacer? Wasz plan dnia powinien być dopasowany do pory karmienia i pory codziennej drzemki. Najważniejsza sprawa – KONIECZNIE nakarm dziecko, zanim wyjdziecie z domu na spacer. Głodny maluch będzie się złościł i spacer zmieni się w małą katastrofę.

Czy dziecko powinno być wyspane, zanim pójdziecie na zewnątrz? To zależy. Mały niemowlaczek oraz noworodek i tak przesypia większość dnia. Prześpi też spacer, a Ty będziesz mógł/mogła trochę w tym czasie odpocząć na świeżym powietrzu.

Jeśli dziecko jest już starsze i lubi aktywnie poznawać świat na spacerze (a już zwłaszcza gdy samodzielnie chodzi), najlepiej jest wybrać się na spacer, gdy dziecko jest wyspane i nakarmione. Wtedy będzie mogło bez przeszkód odkrywać wszystkie cudowności, jakie czekają na nie w wielkim świecie.

Jakie ubrania dla niemowlaka na spacerze?

Ogólna zasada mówi o tym, że dziecko leżące w wózku ubieramy w o jedną warstwę więcej niż siebie. O jedną, nie więcej! Dziecko, które jest na tyle duże, że w trakcie spaceru, aktywnie się rusza, ubieramy tak jak siebie (tyle samo warstw, nie więcej).

Co to oznacza? Że jeśli masz na sobie koszulkę i lekki sweter, nie ma potrzeby nakładania dziecku body, pajaca, kaftanika, grubego sweterka i kurtki, a do tego otulania go kocem. Przegrzejesz tylko malucha i narazisz go na przeziębienie. Jeśli masz wątpliwości, zawsze miej ze sobą po prostu dodatkowy kocyk. Gdy zerwie się nagły wiatr, przyda się, by otulić szkraba.

Odradzamy też szczelne przykrywanie gondoli kocykiem lub pieluszką – wózek działa wtedy jak mała szklarnia, a Ty nie hodujesz przecież pomidorka, a młodego człowieka, który powinien być zdrowy i odporny na wirusy.

Co zabrać ze sobą na spacer z niemowlakiem?

Czego nie może zabraknąć w Twoim ekwipunku na spacer? Oto lista niezbędnych rzeczy!

  1. Wiosną, jesienią, latem – kocyk-otulacz, dopasowany do warunków pogodowych i wykonany z naturalnych tkanin jak bawełna, bambus lub przędza bawełniano-bambusowa
  2. Zimą i późną jesienią – dodatkowy grubszy kocyk do wózka np. z mięciutkiej wełny merino o doskonałych właściwościach termoregulacyjnych.
  3. W upalny dzień – lekki otulacz z muślinu, który osłoni przed słońcem, ale nie przegrzeje.
  4. Ekwipunek do awaryjnego przewijania: pieluszka, chusteczki nawilżane, krem do pupy, torebka foliowa na pampersa. Nie zapomnij też o ręczniczku lub macie do przewijania.
  5. Ubranko na zmianę – przyda się w razie awaryjnej sytuacji.
  6. Folia przeciwdeszczowa oraz parasolka do wózka – niezbędna w razie deszczu i słońca.
  7. Pojemnik na przekąski, taki jak np. snackbox pojemnik na przekąski Indigo Rose b.box. Zmieści się tu jogurcik, zupka czy przecier z jabłuszka.
  8. Butelka lub bidon – w zależności od wieku dziecka. Sprawdź też smycze do bidonu – bardzo przydatne!
  9. Smoczek uspokajający, który Twój maluch akceptuje, np. kauczukowy. Koniecznie z zawieszką.

Częstotliwość i długość spacerów z niemowlakiem

Jak długo powinien trwać spacer z dzieckiem? W przypadku noworodków od drugiego tygodnia życia zaczynasz od werandowania (czyli wystawienia ubranego jak na spacer dziecka przy otwartym oknie). Pierwsze werandowanie powinno trwać ok. 30 minut, następne mogą być dłuższe.

Po kilku dniach werandowania wyjdźcie na półgodzinny spacer. Starsze niemowlę powinno być na spacerze dwa razy dziennie – co najmniej przez godzinę za każdym razem.

Jeśli pogoda sprzyja, dziecko powinno spędzać na podwórku jak najwięcej czasu. Bierz przykład z rodziców w krajach skandynawskich, którzy swoje maluchy wystawiają na dwór na wiele godzin, dzięki czemu dzieci są bardziej odporne w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Spacer z niemowlakiem a zdrowie mamy

Pamiętaj, aby w trakcie spaceru zadbać też o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ubierz się wygodnie i odpowiednio do pogody. Podstawa to wygodne buty, a w razie brzydszej pogody – koniecznie czapka! Nie zapomnij o rękawiczkach, bo ręce pchające wózek szybko się wychładzają. Potrzebujesz też butelki z wodą dla siebie.

Spacer z niemowlakiem może być nieco nudny, zwłaszcza gdy dziecko cały czas śpi. Fajną opcją są więc spacery grupowe. Ważne tylko, aby nie odbywały się w sklepach ani w centrach handlowych, które dla maluchów są wylęgarnią wirusów i bakterii.

[Głosów:1    Średnia:4/5]