niestrawność

Niestrawność jest rodzajem dolegliwości żołądkowych, które niemal u każdego z nas występują po przejedzeniu. Nie jest to choroba, a jedynie zespół dolegliwości, jakie pojawiają się od strony układu pokarmowego. Pomimo iż formalnie jej tak nie możemy nazwać, to jednak znajduje się pośród współczesnych chorób cywilizacyjnych. Warto jednak pamiętać, że niestrawność może być obecna jedynie jako objaw zdecydowanie poważniejszych chorób, w związku z czym nie powinniśmy jej bagatelizować i jeśli często się u nas pojawia, skonsultować się z lekarzem.

Jak objawia się niestrawność?

Lekarze określają ją mianem dyspepsji, jednak potocznie zawsze będzie niestrawnością. Pośród jej najpowszechniejszych objawów pojawiają się wzdęcia, nudności, czkawka, zaparcia oraz zgaga. Z tą ostatnia możemy sobie skutecznie radzić, stosując lek na zgagę. Występowanie niestrawności wiąże się z nieprzyjemnym pieczeniem, posmakiem w ustach i odbijaniem. Właśnie dlatego przy takich dolegliwościach warto sięgnąć po preparat, który przyniesie szybką ulgę. W przypadku niestrawności musimy w sposób szczególny dbać o swój sposób żywienia oraz styl życia – dokładnie takie same zalecenia usłyszą osoby, które cierpią na refluks żołądka.

Każdy z tych nieprzyjemnych objawów możemy skutecznie zwalczyć. Duże znaczenie będzie tu miała nasza konsekwencja. Jeśli zmienimy dietę, to musimy się tego trzymać w każdej sytuacji. Objawy mogą bowiem występować już po jednym niewskazanym posiłku.

Jakie rodzaje posiłków prowadzą do wystąpienia niestrawności?

Istnieje kilka grup pokarmów, które zdecydowanie najczęściej stanowią przyczynę pojawienia się niestrawności. W związku z tym, jeśli chcemy czuć się lepiej, powinniśmy unikać potraw tłustych, a w szczególności tych, które są smażone w tłuszczu, który jest wielokrotnie wykorzystywany, jak frytki, czy inne dania typu fast-food. Niestrawności mogą sprzyjać również rośliny strączkowe, tłuszcze zwierzęce, oraz produkty, w których znajdują się duże ilości konserwantów.

Jaka powinna być dieta przy niestrawności?

Osoby, którym dokucza częsty problem niestrawności, powinny przede wszystkim stosować lekkostrawną dietę. W codziennym menu powinny się znaleźć warzywa oraz owoce w znacznych ilościach. Konieczne będzie natomiast zrezygnowanie z tego, co prowadzi do wystąpienia problemu.

Nie bez znaczenia jest również to, jak jemy. Jeśli odbywa się to w pośpiechu, bierzemy duże kęsy i nie dokładnie gryziemy, to prosta droga do niestrawności. Zadbajmy o spokojne posiłki i przeżuwajmy pokarmy. Jedzmy regularnie i często. Nie musimy zjadać naraz dużych porcji, a nawet jest to niewskazane. Powinny być one niewielkie i zdecydowanie częstsze. Nawet jeśli początkowo nie będziemy odczuwać uczucia sytości, to z czasem nasz organizm przyzwyczai się do takich założeń diety. Pamiętajmy jednak o jej odpowiednim bilansowaniu. Warto np. sięgnąć po aplikację, która pomoże nam w liczeniu kalorii i ustalaniu odpowiedniego poziomu makroskładników w diecie, wówczas będziemy mieli pewność, że w pełni o siebie dbamy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]