Siarczan sodu - zastosowanie w lecznictwie

Problemy z zaparciami mogą dotknąć każdego z nas. Najczęściej związane są one z nieprawidłowym funkcjonowaniem jelit, co uniemożliwia nam właściwe wypróżnianie. Na szczęście istnieje na to skuteczny środek.

Zaparcia mogą okazać się niezwykle uporczywym problemem, ponieważ prowadzą najczęściej do wzdęć i bólu brzucha, co w sposób bezpośredni przekłada się na pogorszenie samopoczucia. Tego typu problemów oczywiście nie należy lekceważyć. Mogą być bowiem oznaką, że coś niepokojącego dzieje się z pracą jelit i mięśni w okrężnicy. Najczęściej nie są one po prostu w stanie w odpowiednio szybki sposób przetransportować stolca, co wiąże się z wyżej wymienionymi objawami.

Wszystko to sprawia, że z zaparciami należy walczyć. A żeby robić to skutecznie, konieczne jest użycie odpowiednich środków. Jednym z nich jest bez wątpienia siarczan sodu.

O czym mowa?

Jest to nic innego, jak sól kwasu siarkowego i sodu, która w naturze występuje w postaci bezwodnej (odmiana uwodniona otrzymana jest w procesach sztucznych). Znajduje on zastosowanie w przemyśle, fotografice, a także w medycynie.

Określany on jest on jak sól glauberska (inaczej sól gorzka), która występuje w sproszkowanej formie. Służy przede wszystkim do walki z zaparciami, dlatego określana jest jako środek przeczyszczający. Działanie siarczanu sodu związane jest z wykorzystaniem aktywnego składnika, którego zadaniem jest zatrzymanie wody w jelicie. Wszystko to sprawia, że staje się ono rozciągnięte oraz zmiękczone. To z kolei przekłada się na upłynnienie masy kałowej.

Znika więc problem leniwej pracy jelita i utrudnionego transportu kału do odbytnicy. Zostaje ono bowiem pobudzone (ze względu na zdecydowanie zwiększoną zawartość jelita), dzięki czemu nasz organizm w szybszy i skuteczniejszy sposób zostaje oczyszczony. Tego typu działanie pozwala nie tylko pozbyć się problemów z wypróżnianiem, ale również męczącego bólu brzucha. Pacjent bardzo szybko odczuwa ulgę, co pozwala mu wrócić do normalnego funkcjonowania.

Występowanie i sposób użycia

Jak już zostało powiedziane, siarczan sodu występuje w postaci sproszkowanej. Możemy rozpuścić go w wodzie bądź w herbacie, co zdecydowanie ułatwi jego przyjęcie, zwłaszcza dzieciom. Sól glauberską czyli siarczan sodu można zakupić bez recepty np tutaj https://www.apo-discounter.pl/sol-glauberska-siarczan-sodu-w-proszku-p-3460.html.

Kuracja przy użyciu siarczanu często wspomaga inne, naturalne metody. Lekarze często zalecają bowiem przyjmowanie konkretnych produktów spożywczych, które powinny zdecydowanie ułatwić wypróżnianie. Mowa w tym miejscu chociażby o śliwkach, słoneczniku czy rodzynki. Ich działanie skupia się przede wszystkim na pobudzeniu pracy jelit.

W przypadku częstych problemów z zaparciami, warto zmienić nawyki żywieniowe i przejść na zdrową dietę. Związana jest ona chociażby z przyjmowaniem posiłków o regularnych porach i zastąpieniem niezdrowych, przetworzonych produktów naturalną żywnością, bogatą w różnego rodzaju witaminy i minerały. Z pewnością pomoże również picie większej ilości wody (minimum 2 litry dziennie) oraz chociażby odrobina aktywności fizycznej. Wszystko to sprawi, że poczujemy się lepiej.

[Głosów:30    Średnia:2.8/5]