Rożki dla dzieci – ułatwij sobie pierwsze dni macierzyństwa!

0
1585

Czy może być coś słodszego niż nowo narodzone dziecko? Moim zdaniem może! To maluszek opatulony w rożek niemowlęcy! Do póki nie podadzą ci twojego pierwszego dziecka opieka nam nim może wydawać się łatwa. Jednak, kiedy trzymasz już tą kruchą istotę w rękach mogą najść cię wątpliwości – czy robię wszystko dobrze, czy sobie poradzę?! Spokojnie wszystkiego się nauczysz! Jednak jeden problem możemy rozwiązać od ręki – stabilne podtrzymywanie „małego skarba”. Gołym okiem widać, że niemowlę wymaga uważnego podtrzymywania … z każdej strony. I choć ręce bliskich zapewniają dużo ciepła i miłości, to nie potrafią ułożyć się w wystarczająco ergonomiczny sposób (a przynajmniej, nie na więcej niż dziesięć minut). Z pomocą, od wielu lat przychodzą rożki dla niemowląt. Układały je w nas nasze mamy, je z kolei nasze babcie, a teraz my wykorzystujemy rożki niemowlęce, aby zapewnić naszym dzieciom bezpieczeństwo i komfort.

CO DAJE ROŻEK NIEMOWLĘCY

Dla mnie rożki dla dzieci to idealne połączenie estetyki i użyteczności. Każdy maluszek wygląda niezwykle słodko w rożku, a przy tym nie musimy się martwić, czy jego postawa jest skutecznie zabezpieczona. Dodatkowo musimy pamiętać o tym, że niemowlęta są niezwykle wrażliwe na wszelkiego rodzaju bodźce. W rożku dla dzieci będą czuły się o wiele bezpieczniej. Rożek należy związać/zapiąć bardzo ciasno, tak żeby dziecko mogło poczuć się trochę jak w brzuchu mamy. Na rynku można ostatnio spotkać wiele produktów z serii „otulaki”. One również są przydatne, ale raczej jako „uspokajacze”, nie zapewniają jednak funkcji utrzymania postawy. Gwarantuję, że oprócz rodziców rożki niemowlęce szczególnie docenią odwiedzający oseska – rodzina i przyjaciele. Pewnie większość z nich chciałaby potrzymać choć chwilę waszą pociechę, ale nie wie jak się do tego zabrać. Z zapakowanym do rożka dzieciaczkiem nie ma strachu (obustronnego!).

JAK WYBRAĆ ROŻEK DLA DZIECKA

Rozpoczynając poszukiwania idealnego rożka niemowlęcego należy pamiętać o tym, że musi być nie tylko estetyczny, ale i bezpieczny. Warto zwrócić szczególną uwagę na:

  1. Wykonanie

Wykonanie zdecydowanie musi być solidne. Zwróćmy uwagę na jakość szwów, one najszybciej powiedzą nam, czy produkt wart jest swojej ceny. Obecnie wiele polskich firm produkuje piękne rożki niemowlęce z wykorzystaniem najlepszych dla dzieci materiałów. Myślę, że warto zainwestować w rodzimy produkt, który jest trwały i może w przyszłości stać się pamiątką z czasów niemowlęcych naszej pociechy.

  1. Stabilność

Można wybrać rożek usztywniony lub miękki. Rożki niemowlęce usztywniane mają doszytą z tyłu specjalną kieszeń, w której mieści się wkładka (najczęściej kokosowa lub z pianki). Znacząco ułatwiają one trzymanie dziecka, dlatego lepiej wybrać właśnie taki model. Jeżeli z jakiś powodów nie będzie pasowało nam usztywnienie, to taki wkład można bez problemu wyjąć (dzięki temu łatwo jest również wyprać rożek). Po wyjęciu wkładu rożek może służyć również jako kołderka. Wkład kokosowy jest bardziej ekologicznym wyborem, jednak u szczególnie wrażliwych dzieci może wystąpić uczulenie na ten rodzaj włókna.

  1. Tkanina

rożki dla niemowląt

Zdecydowanie należy unikać wszelkich produktów dziecięcych produkowanych z włókien sztucznych (różnego rodzaju poliestrów). Na szczęście w przypadku rożków tego typu wyroby stanowią jeszcze mniejszość na naszym rynku. Najpopularniejsze (i dobrze!) są rożki dla niemowląt wykonane z bawełny. Materiał ten jest przewiewny, pochłania wilgoć i nie uczula. Lepszym od dobrego będzie wybór bawełny organicznej – wysokiej jakości materiału przy produkcji, którego zwraca się szczególną uwagę na brak udziału środków chemicznych. Obecnie możemy spotkać się również z rożkami dla dzieci wykonanymi z włókiem bambusowych (o znakomitych właściwościach termoregulacyjnych), które można polecić szczególnie latem. W zimie możemy pokusić się o rożek bawełniany dodatkowo podszyty dobrej jakości tkaniną polarową lub minky.

  1. Wiązanie

Rożki dla dzieci najczęściej są zapinane na rzepy lub zatrzaski lub zawiązywane na kokardę. Co prawda rożki wiązane są często bardziej estetyczne i dają możliwość dokładnego otulenia dziecka, jednak w praktyce, przy dziecku, mało kto ma czas na dokładne wiązanie kokard. Dlatego polecam rożki zapinane z jak największą możliwością regulacji (długi i szeroki rzep).

  1. Rozmiar

Rożki niemowlęce produkuje się standardowo w dwóch rozmiarach; 75×75 oraz 100×100. Na początku najlepszy będzie mniejszy rozmiar ponieważ w większym noworodek może „utonąć”. Osobiście polecam wszystkim mamom zakup rożka ponieważ jestem zdania, że akcesoria dziecięce mają umilać nam macierzyństwo, a nie ma nic milszego niż trzymanie śpiącego dzieciątka z przekonaniem, że jest w twoich rękach bezpieczne.

Do rożka niemowlęcego warto dobrać dobry śpiworek dziecięcy zwany potocznie otulaczem lub piżamką dziecięcą. Znajdziesz je tutaj.

[Głosów:3    Średnia:5/5]