rower dla dziecka

Swoją przygodę rowerową dzieci rozpoczynają coraz wcześniej. Najpierw podróżują wraz z rodzicami w specjalnej przyczepie rowerowej lub foteliku. Kolejnym krokiem jest zakup rowerka biegowego. To doskonałe rozwiązanie uczy kilkulatka utrzymywania równowagi i trenuje jego koordynację ruchową. Ułatwia to znacznie późniejszą jazdę na dwóch kółkach.
Na co musisz zwrócić uwagę, by później nie żałować i by dziecko było zadowolone z Twojego wyboru?

Rowery dziecięce – jaki wybrać?

W większości rowerów możemy dopasowywać ich rozmiar do wzrostu dziecka za pośrednictwem wysokości siodełka oraz kierownicy. Kluczową rolę odgrywa jednak rozmiar kół i ramy, które niestety z czasem jak dziecko rośnie, będzie trzeba wymieniać na większe.

Rower dla dziecka 2-5 lat

Dla dzieci w wieku przedszkolnym idealnie nadają się rowerki o kołach w rozmiarze 12’’-15’’. Dzielą się one na klasyczne modele z opcjonalnie doczepianymi kołami bocznymi, jak również rowerki biegowe, które pozbawione są hamulców i pedałów.
Rowerek biegowy jest idealnym początkiem przygody z rowerami. Pomaga dzieciom w nabraniu pewności jazdy i zachowywaniu równowagi. Po rowerze biegowym, dziecko powinno bez problemu przesiąść się na normalny rower.

Na początku do roweru doczepiane są dwa boczne kółka, które ułatwiają dziecku równowagę. Jednak służą one bardzo krótko, z reguły dzieci już po rowerku biegowym świetnie sobie radzą na większym rowerze.
Jeżeli chcemy kupić rower, który wytrzyma dłużej, należy wybrać wytrzymałą, lekką konstrukcję aluminiową lub metalową. Wystrzegać należy się mało wytrzymałego plastiku. Dodatkowo przyjrzyjmy się hamulcom, siodełku oraz kierownicy.

Rower dla dziecka 4-6 lat

Rowerki dla dzieci w tym wieku wyposażone są najczęściej w koła w rozmiarze 16’’. Na tym etapie możemy sobie jeszcze pozwolić na montaż dodatkowych kółek bocznych.
W przypadku rowerów tego typu należy zwrócić uwagę na lekką konstrukcję oraz łatwość prowadzenia.
Większość rowerów tego typu jest jednobiegowa (brak przerzutki). Posiadają przynajmniej jeden hamulec ręczny.

Rower dla dziecka 6-10 lat

W rowerach dla dzieci 6-7 lat montuje się trochę większe koła (18’’ – 20’’), ze względu na pokonywanie dłuższych tras. W rowerach tego typu montowane są już pierwsze przerzutki – najczęściej 5-6 biegowe. Oczywiście rowery jednobiegowe też spełnią swoją rolę.
Dodatkowo wyposażane są często w pierwsze systemy amortyzujące – zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Rower dla dzieci 10 lat +

Rower dla dziecka w wieku szkolnym, posiada koła w rozmiarze 24’’ lub 26’’. W zasadzie takie rowery nie różnią się niczym od rowerów dla dorosłych osób.

Rowery dla dzieci

Przeczytaj też: Deskorolka dla dziecka

[Głosów:0    Średnia:0/5]