Zakażenia wirusowe u dzieci to dość powszechna sprawa i każdy rodzic powinien być na nie przygotowany. Pomimo obowiązkowych szczepień na rożne choroby, nie da się uniknąć pewnych infekcji w okresie rozwoju dziecka. I choć jedne maluchy chorują częściej, a inne rzadziej, warto wiedzieć, na jakie objawy zwracać uwagę. Jedną z grup wirusów, które najczęściej zakażają najmłodszych są rotawirusy. Zobaczmy, czym objawia się taka infekcja.
Rotawirusy u dzieci mogą powodować problemy z układem pokarmowym
Jedną z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego u dzieci jest biegunka. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne, jednak w wielu przypadkach są to właśnie rotawirusy, powodujące chorobę, która powszechnie nazywana jest grypą żołądkową. Objawia się ona rozwolnieniem, często wymiotami, bólem brzucha, dreszczami i gorączką.
Do zakażenia rotawirusami dochodzi między innymi poprzez:
- kontakt z osobą zakażoną,
- kontakt z zanieczyszczoną powierzchnią, na której bytuje wirus,
- drogą pokarmową (przez zanieczyszczoną wodę, żywność),
- drogą kropelkową.
Rotawirusy namnażają się w nabłonku jelita cienkiego, powodując jego uszkodzenia i wywołując stan zapalny. Dochodzi wtedy do zaburzeń procesów wchłaniania wody, elektrolitów oraz glukozy. Następuje także upośledzenie procesów trawiennych, spowodowane uszkodzeniem niektórych enzymów.
Ile trwa infekcja rotawirusem i jak długo można zarażać?
Zakażenie rotawirusem nie musi wywoływać objawów, jednak u części zarażonych pojawiają się symptomy chorobowe, trwające ok. 4-10 dni. Najczęstsze objawy zakażenia rotawirusami to:
- wodnista biegunka, często zawierająca śluz,
- wymioty,
- ból brzucha,
- gorączka.
Okres wylęgania się wirusa zazwyczaj trwa od 24 do 72 godzin, podczas których może dojść do zarażenia innych osób jeszcze przed wystąpieniem objawów. Według badań wirus może być przenoszony nawet kilka dni po ustąpieniu dolegliwości chorobowych.
Co zrobić, gdy u dziecka wystąpią objawy zakażenia rotawirusami?
Głównym zadaniem rodziców jest nie dopuścić, aby u dziecka doszło do odwodnienia. Trzeba więc systematycznie uzupełniać zapasy płynów. Warto też postawić na elektrolity dla dzieci, które nie tylko nawodnią, ale i dostarczą ważnych minerałów, mogących pomóc w zmniejszeniu objawów biegunki.
Na łagodniejszy przebieg choroby wpływa też podawanie dziecku probiotyków, najlepiej z grupy Lactobacillus rhamnosus GG, które wzmacniają mikroflorę jelitową dziecka i pomagają w zwalczaniu szkodliwych drobnoustrojów, a jednocześnie normalizują funkcjonowanie układu trawiennego.
Dieta przy zakażeniu rotawirusami nie powinna szczególnie odbiegać od żywienia, jakie stosuje się u dziecka na co dzień. Zaleca się, aby nie podawać maluchowi potraw ciężkostrawnych oraz surowych warzyw i owoców. Warto stawiać na posiłki lekkie, ale nie powinno się całkowicie zaprzestać podawania pokarmów, gdyż może to doprowadzić do poważnych niedoborów dietetycznych.
Zakażenie rotawirusami najczęściej da się wyleczyć domowymi sposobami. W szczególnych przypadkach, gdy objawy nie ustępują przez długi czas, a stan dziecka się pogarsza, trzeba skontaktować się z lekarzem.