Schodołaz to urządzenie, dzięki któremu osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą być transportowane po schodach w niezwykle łatwy sposób. W sprzedaży są dostępne dwa rodzaje schodołazów: kroczący i gąsienicowy. Powinny być używane w zależności od kąta nachylenia i szerokości schodów.

Do czego służy schodołaz?

Schodołaz jest to sprzęt używany do transportu osób niepełnosprawnych. Osoby jeżdżące na wózkach inwalidzkich mogą dzięki niemu wjechać na schody lub po nich zjechać. Dzięki użyciu schodołazu ich opiekunowie nie muszą prosić o pomoc w poruszaniu się po schodach. Większość schodołazów jest mobilnych, co sprawia, że osoby jeżdżące na wózku nie są uzależnione od istnienia podjazdów. W odróżnieniu od wind dla niepełnosprawnych, schodołazy nie muszą być montowane na stałe.

Schodołaz kroczący

Schodołaz kroczący to sprzęt, który powinien być używany podczas transportowania osób jeżdżących na wózku inwalidzkim po wąskich i stromych schodach. Ich kąt nachylenia może wynosić około 50 stopni. Minimalna szerokość schodów to 60 cm. Ten rodzaj schodołazu jest bardzo łatwy w montażu. Równie szybko się go składa, jak i rozkłada. Został wyposażony w zasilanie akumulatorowe. Każdy model powinien być sprzedawany razem z ładowarką, która pozwala na jego naładowanie. O rozładowaniu sprzętu informuje znajdująca się na nim dioda. Schodołaz kroczący bywa sprzedawany w zestawie z wózkiem inwalidzkim lub krzesełkiem na kółkach. To ostatnie jest wyposażone w podłokietniki, podnóżek oraz pasy bezpieczeństwa.

Schodołaz gąsienicowy

Drugi rodzaj schodołazu to schodołaz gąsienicowy, do którego wykonania wykorzystano technologię gąsienicową. Dzięki niej pokonywanie schodów jest bardzo szybkie, płynne i komfortowe, zarówno dla pacjenta, jak i opiekuna pchającego wózek inwalidzki. Tego typu sprzęt może być używany na schodach o maksymalnym nachyleniu 35 stopni. Osoba, która znajduje się na wózku nie powinna ważyć więcej niż 130 kg. Schodołaz gąsienicowy jest rozkładany na dwie części, czyli napęd główny i kolumnę sterującą. Dzięki temu można go łatwo przewieźć, nawet w niedużym aucie. Montowanie urządzenia jest łatwe i pozwala na podpięcie prawie każdego rodzaju wózka inwalidzkiego. Zasilanie schodołazu gąsienicowego jest identyczne jak kroczącego – akumulatorowe. W zależności od urządzenia, o rozładowaniu baterii informuje migająca dioda lub sygnał dźwiękowy. Oba rodzaje mogą być wykorzystane w jednym urządzeniu.

Zobacz także: Jak wybrać balkonik?

[Głosów:1    Średnia:5/5]