Już od pierwszych dni życia dziecka rodzice zaczynają się zastanawiać nad jego wychowaniem. Nieodzowną częścią żmudnego procesu wychowania dziecka jest szkoła, do której rodzice posyłają dzieci. Jednak zanim edukacja nabierze pełnego wymiaru, musi być poprzedzona odpowiednim przygotowaniem, które powinno mieć miejsce w latach przedszkolnych. Gdzie dziecko zostanie nauczone pewnych zachowań, a przy tym objęte należytą opieką? Jaki wybór w tej kwestii mają rodzice?

Decyzje, decyzje

Istnieją różnego rodzaju placówki dedykowane najmłodszym. System oświaty zakłada prowadzenie początkowej edukacji dziecka w oddziałach przedszkolnych, zespołach przedszkolnych, przedszkolach i punktach przedszkolnych, z czego najbardziej popularne są dwie ostatnie formy. Do obu tych rodzajów placówek uczęszczają dzieci w wieku od 3 do 5 lat, w obu prowadzone są różnego rodzaju zajęcia edukacyjne i kreatywne zabawy. Czym więc się różnią?

Przedszkole

Omawiając instytucję przedszkola należy zacząć od tego, że przedszkola dzielą się na publiczne, czyli państwowe placówki, i niepubliczne, a więc prywatne. W ostatnich latach powstało szczególnie dużo przedszkoli niepublicznych. Stało się tak, ponieważ w przedszkolach publicznych – mimo panującego od wielu lat niżu demograficznego – zwyczajnie zaczęło brakować miejsc.

Placówki przedszkoli muszą spełniać szereg określonych warunków i być założone w specjalnie przeznaczonych do tego lokalach lub budynkach. Zajęcia dydaktyczne są najczęściej prowadzone dla kilku grup jednocześnie, do których dzieci przydzielane są przede wszystkim ze względu na faktyczny wiek, rzadziej ze względu na poziom zaawansowania i dojrzałość. Ponadto w przedszkolach zatrudniane są wyłącznie osoby posiadające odpowiednie wykształcenie i uprawnienia do prowadzenia zajęć z maluchami w wieku przedszkolnym.

Punkt przedszkolny

Punkt przedszkolny jest rodzajem mniejszej placówki, która zazwyczaj zakłada prowadzenie zajęć tylko dla jednej grupy. Nauczanie jest prowadzone przez profesjonalną kadrę, której członkowie nie mają jednak obowiązku posiadania uprawnień do prowadzenia zajęć dydaktycznych z maluchami.

Na czym polega różnica?

Przedszkola i punkty przedszkolne różnią się pod wieloma względami. Pierwszym jest zaplecze i infrastruktura – przedszkola muszą przestrzegać pewnych restrykcji, które nie dotyczą punktów przedszkolnych. Kolejną sprawą jest wykształcenie kadry nauczającej – w przedszkolu zatrudnia się wyłącznie osoby z wykształceniem dającym uprawnienia do prowadzenia grupy przedszkolnej, zaś w punkcie przedszkolnym nie zawsze pracuje w pełni wykształcona kadra. Ponadto w przedszkolach prowadzi się jednocześnie kilka grup wychowanków, a w punkcie przedszkolnym może być utworzona tylko jedna grupa. Często też przy przedszkolach znajduje się spełniający wszelkie wymogi plac zabaw, którego raczej nie można uświadczyć przy punkcie przedszkolnym.

Zanim wybierzesz

Charakter placówki, którą opiekun dziecka zdecyduje się wybrać, to bardzo ważne, ale nie jedyne kryterium, którym należy się kierować. Równie intensywnie należy rozważać wszystkie kwestie wiążące się z dobrostanem, bezpieczeństwem i nauczaniem dziecka. Niezwykle ważną kwestią są kwalifikacje kadry i stosunek pracowników do wykonywanej pracy, atmosfera panująca w placówce, a także jakość i czystość mebli, zabawek itp. Dodatkowym aspektem wartym rozważenia jest rodzaj i częstotliwość zajęć dodatkowych, takich jak rytmika czy język angielski – każdy rodzic powinien mieć na uwadze, że taka aktywność niezwykle pobudza wyobraźnię dziecka, rozwija jego predyspozycje i procentuje w dalszych etapach edukacji.

Sprawdź najbliższe placówki dla dzieci na: https://www.tatento.pl/rodzice/placowki.

[Głosów:64    Średnia:2.5/5]