Podczas ciąży kobieta tyje zazwyczaj ok. 10-15 kilogramów i jest to całkowicie normalne. Zwiększenie masy ciała uwzględnia już wagę dziecka, wód płodowych, łożysko oraz większą objętość krwi. Pojawia się także nieco większa ilość tkanki tłuszczowej niezbędnej do utrzymania laktacji. Po porodzie nadmierna masa ciała zaczyna powoli znikać. Już po mniej więcej roku od porodu zazwyczaj kobiety wracają do swojej wagi sprzed ciąży. Jednak może dojść do sytuacji, gdy kobieta w ciąży przytyje znacznie więcej lub nadmierne kilogramy po ciąży nie chcą zniknąć. Co wtedy można zrobić?
Dlaczego niektóre kobiety w ciąży tyją więcej?
Część kobiet w ciąży zmienia swoje nawyki żywieniowe, przestaje trzymać się diety i pozwala sobie na spożywanie wielu smakołyków. Stąd prosta droga do problemów z masą ciała po ciąży.
Powszechne jest też przekonanie, że w ciąży kobieta powinna jeść za dwoje. Jednak jest to kompletna bzdura. Kobieta w ciąży powinna odżywiać się przede wszystkim zdrowo. Szacuje się, że w tym czasie należy spożywać ok. 2500-2700 kcal dziennie. Jednak nie warto przesadzać z tymi obliczeniami i ciągle czegoś sobie odmawiać. Odchudzanie w ciąży nie jest dobrym pomysłem. Trzeba po prostu zachować zdrowy rozsądek.
Warto wiedzieć: Masa ciała kobiety w ciąży nie jest proporcjonalna do masy ciała dziecka. W związku z tym przekonanie, że im więcej zje kobieta w ciąży, tym zdrowsze i większe będzie dziecko jest nieprawdziwe. Zdarza się, że kobiety, które podczas ciąży przytyły nawet po 30 kilogramów, rodzą dzieci o bardzo niskiej masie ciała.
Co robić gdy kilogramy po ciąży nie znikają?
Lekarze odradzają stosowanie diet zaraz po ciąży, szczególnie wtedy, gdy kobieta karmi piersią. Może to grozić zaburzeniami laktacji, osłabieniem czy też obniżeniem nastroju. Jednak zakaz ten dotyczy przede wszystkim mocno restrykcyjnych diet, np. diety kopenhaskiej czy diety 1000kcal. Stosowanie racjonalnej, dobrze zbilansowanej diety nie będzie groźne ani dla kobiety, ani dla dziecka. Nie zaburzy też laktacji.
Jak zacząć się odchudzać?
Początki są zazwyczaj bardzo trudne. Nawał obowiązków przy maluszku wcale nie ułatwia odchudzania. Co zrobić na początku? Przede wszystkim musisz zapomnieć o stosowaniu restrykcyjnych czy znalezionych w internecie diet, głodówek oraz o kupowaniu środków na odchudzanie z drogerii czy z internetu.
Na samym początku warto rozpocząć od zamiany słodyczy na owoce. Konieczne jest odstawienie chipsów, słonych przekąsek czy napojów gazowanych. Skuteczne jest również ograniczenie ilości spożywanego tłuszczu. Dlatego zamiast smażonego schabowego na obiad lepiej przygotować grillowanego kurczaka bez panierki, a chrupiące kajzerki zamienić na bułki grahamki czy ciemne pieczywo.
Wiele ciekawych informacji dotyczących odchudzania oraz niskokalorycznych przepisów można znaleźć w internecie. Dobrym pomysłem jest także blog o odchudzaniu. Polecamy skoknawage.pl
A co z aktywnością fizyczną?
Ćwiczenia to bardzo istotny element zdrowego stylu życia, dlatego nie wolno o nich zapomnieć. Jednak ciężko wyobrazić sobie, aby młoda mama na kilka tygodni po porodzie biegała kilometrowe dystanse lub chodziła na zajęcia fitness. Dlatego na samym początku lepiej postawić na lekką gimnastykę. Można ćwiczyć w domu razem z niemowlakiem lub pójść na siłownię na specjalne zajęcia dla młodych mam, gdzie można przyjść razem z maluszkiem. Doskonałe będą też dłuższe, energiczne spacery z wózkiem lub nordic walking.
Warto wiedzieć: Pamiętaj, że intensywne ćwiczenia po porodzie nie są wskazane. Jeżeli rodziłaś naturalnie, to musisz odczekać przynajmniej 6 tygodni. Jeżeli rodziłaś poprzez cesarskie cięcie – to minimum osiem.
Czy to wystarczy?
Niestety nie zawsze. Gdy kobieta w ciąży przytyła więcej, niż powinna lub gdy młoda mama nie odżywia się zdrowo, to często zrzucenie nadmiernych kilogramów po ciąży nie jest łatwe. Co wtedy zrobić? Warto zgłosić się po pomoc do specjalisty. Wykwalifikowany dietetyk ustali odpowiedni plan żywieniowy, dzięki czemu zrzucenie zbędnych kilogramów będzie łatwiejsze.
Jakie są podstawowe zasady diety po ciąży?
Najlepszym rozwiązaniem jest zmiana nawyków żywieniowych i po prostu zdrowy sposób odżywiania. Przede wszystkim powinnaś:
- postawić na węglowodany złożone, np. pełnoziarniste pieczywo lub razowe makarony,
- jeść dużo warzyw i owoców,
- spożywać mleko i przetwory mleczne o umiarkowanej zawartości tłuszczu, np. mleko 1,5% lub jogurt naturalny 2% (nie poleca się spożywania produktów całkowicie odtłuszczonych),
- postawić na ryby i chudy drób dobrej jakości oraz rośliny strączkowe,
- usunąć z jadłospisu żywność przetworzoną oraz cukry proste,
- ograniczyć ilość spożywanego tłuszczu