Zima i wczesna wiosna to niestety często czas, w którym dopada nas przykra dolegliwość, jaką jest przeziębienie. Co trzeba wiedzieć o tej lekkiej infekcji wirusowej? Jak ją leczyć? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdują się w poniższym artykule…

Co to jest przeziębienie?

Na początek warto powiedzieć kilka słów o tym, co to w zasadzie jest to przeziębienie. Otóż jak zostało to już wspomniane wcześniej, przeziębienie jest to lekka infekcja wirusowa. Najczęściej dopada nas zimą oraz późną jesienią i wczesną wiosną – czyli wtedy, kiedy nasz organizm jest najmniej odporny, najbardziej podatny na zakażenia.

Objawy przeziębienia

Jakie są objawy tej przykrej dolegliwości? Najczęściej pojawia się ból gardła, ból głowy, uczucie zmęczenia, rozbicia. Zazwyczaj nie ma gorączki, może natomiast pojawić się stan podgorączkowy. Często też występuje kaszel, ale o dość miernym nasileniu, natomiast nieżyt nosa jest praktycznie stałym objawem i bardzo nam dokucza. Jakie zastosować leczenie, jeśli pojawią się takie objawy?

Leczenie przeziębienia

Przede wszystkim należy stanowczo podkreślić, że przeziębienie jest infekcja wirusową. W związku z tym antybiotyk to nie lek na przeziębienie. Czasem stosuje się leki przeciwwirusowe jak groprinosin, ale należy pamiętać, że są one zarezerwowane dla naprawdę ciężkich przypadków infekcji albo dla osób, które mają obniżoną odporność! Czym zatem standardowo leczymy przeziębienie? Otóż najczęściej stosujemy po prostu tabletki na przeziębienie, które powodują złagodzenie objawów …

Najlepsze leki na przeziębienie

Teraz jednak powstaje pytanie – który lek na przeziębienie należy zastosować? Przecież, kiedy wchodzimy do apteki to nagle widzimy wiele przeróżnych leków. Który będzie najlepszy? Jakie tabletki na przeziębienie warto zastosować?

1) lek przeciwbólowy/ przeciwgorączkowy

Ten lek na przeziębienie najczęściej występuje w postaci rozpuszczalnych saszetek. Tu należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy – zazwyczaj lekiem na przeziębienie w środku jest paracetamol albo jakiś lek z grupy nlpz. Należy sprawdzić, co to jest dokładnie tak, aby nie wypić saszetki a następnie nie wziąć tego samego leku w postaci np. tabletki. Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że nie wolno brać takich leków na przeziębienie często i długo.

2) Tabletki na ból gardła

Często także musimy wziąć jakieś tabletki na przeziębienie, które pomogą nam zwalczyć ból gardła. Działają one tylko objawowo, niemniej jednak pozwalają nam lepiej funkcjonować.

3) Pozostałe najlepsze leki na przeziębienie

Warto jeszcze zastosować jakiś aerozol do nosa. Pomocny tu będzie nawet zwyczajny roztwór soli morskiej, który umożliwi nam oddychanie. Czasem także warto zainwestować w maść rozgrzewającą oraz witaminę C. Warto także pamiętać o tym, że najlepszym lekiem na przeziębienie jest odpoczynek w domu. Postarajmy się zatem nie przemęczać w te dni, wysypiać się a najlepiej by było gdybyśmy zostali te kilka dni w domu. Dobrym lekiem na przeziębienie jest także ciepła herbatka oraz lekka dieta.

[Głosów:1    Średnia:5/5]