Od pewnego czasu coraz uważniej przyglądamy się temu jak negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie wpływają chemiczne składniki zawarte w żywności i kosmetykach. Niestety, nadal zapominamy o tym, że problem ten dotyczy również tekstyliów; ubrań, ale również pościeli.
Ponieważ w łóżku spędzamy prawie jedną trzecią naszego życia, warto zadbać o to, by czas poświęcony na regenerację rzeczywiście dobrze nam służył. Wybierajmy dobre jakościowo materace, pidżamy i pościele. Nie dajmy się zwieść feerii kolorów na syntetycznych materiałach. Może są one barwne i zdarza się, że nie trzeba ich prasować, jednak na dłuższą metę mają więcej wad niż zalet.
Najpopularniejszymi włóknami syntetycznymi, z których szyje się pościele są: poliestry, poliamidy i akryle. Warto wiedzieć, że włókna te w dużej części wytwarzane są z ropy naftowej i jej pochodnych. Niejednokrotnie materiały te powstają dosłownie z plastikowych odpadków. Jeśli pomyślimy, że w ten właśnie sposób powstaje nasza pościel, to czy chętnie wieczorem podążymy do łóżka? Raczej nie.
Oprócz zniechęcającego procesu produkcji włókna te charakteryzują się następującymi mankamentami:
- Cechuje je (a zwłaszcza poliester) bardzo niska higroskopijność. Oznacza to, że mają niewielką zdolność do pochłaniania wilgoci z otoczenia i naszej skóry. Dlatego pod pościelą wykonaną z tego typu materiałów będzie nam nieprzyjemnie gorąco.
- Ze względu na niską zdolność do pochłania wilgoci z otoczenia włókna te powodują większą potliwość, a co za tym idzie nie są zbyt higieniczne. Na dłuższą metę spanie w tego typu pościeli może skutkować problemami dermatologicznymi (zwłaszcza u dzieci, których skóra jest bardziej wrażliwa).
- Są niezwykle łatwopalne. Posiadając syntetyczną pościel dobrze byłoby zrezygnować z romantycznych wieczorów przy świecach w jej pobliżu.
- Nie są one biodegradowalne i sprawiają trudności przy utylizacji. Zatruwają więc nasze środowisko nie tylko w trakcie produkcji, ale i po użyciu.
- Łatwo się elektryzują. Sprawia to, że niczym magnes przyciągają kurz, brud i roztocza, nie mówiąc już o naszych włosach i ubraniach. Nie jest miło spać w pościeli, która już po kilku dniach oblepiona jest kurzem.
Powyższe cechy włókien syntetycznych powinny nas skutecznie odstraszyć od ich użytkowania, szczególnie w produktach, które bezpośrednio stykają się z naszą skóra.
Przy wyborze pościeli należy zwrócić uwagę, by jej skład był jak najbardziej naturalny. Dobrym wyborem będzie bawełna, która jest przewiewna, pochłania wilgoć i nie uczula. Na rynku dostępne są pościele ze znakomitej jakościowo bawełny o pięknych wzorach. Produkty te są nie tylko dobre gatunkowo, ale i niezwykle estetyczne. Możemy pokusić się również o zakup pościeli z jedwabiu, lnu lub włókna bambusowego. Artykuły takie najczęściej są znakomite jakościowo, jednak wymagają większej troski w trakcie eksploatowania.
Sen daje nam siłę do stawiania czoła wyzwaniom codzienności. Dbając o jakość naszej pościeli, dbamy o nasz dobry sen, wybierajmy więc świadomie i w zgodzie z naturą! Dobrych snów!
Tekst powstał przy współpracy https://i-posciel.pl