Pory roku - czyli dlaczego zima jest ważna w przyrodzie?

Wszyscy wiemy, ze zima jest jedną z czterech pór roku. Obok swoich sióstr i brata, czyli wiosny, lata oraz jesieni, odgrywa równie ważną rolę, jak pozostałe trzy. Czy znasz istotę zimy oraz plusy ujemnych temperatur?

Początek kalendarzowej zimy

Początek zimy, czyli tak zwane przesilenie zimowe, przypada na okres 22 grudnia. Z kolei jej koniec następuje wraz z przesileniem wiosennym, to jest 22 marca. Zdarza się, że w roku przestępnym te daty zmieniają się o jeden dzień, co jednak nie wpływa istotnie na zmiany zachodzące w przyrodzie.

Czym charakteryzuje się zima?

Najbardziej charakterystycznym dla zimy są na pewno ujemne temperatury i śnieg. Jednak poza tymi dwoma czynnikami, zima charakteryzuje się także krótszym dniem – zimą szybciej zachodzi słońce i tym samym dłuższą nocą. Ta sytuacja, choć nie widzimy tego na pierwszy rzut oka, zmienia się każdego dnia. Bowiem codziennie pora dzienna wydłuża się a nocna skraca aż do wiosennej równonocy.

Zmiany w przyrodzie zachodzące zimą

Czasem, w którym przyroda przygotowuje się do zimy, są dwie pory roku występujące bezpośrednio przed nią – są nimi jesień oraz przedzimie. Dla roślin i zwierząt jest to okres bardzo ważny, ponieważ od momentu pojawienia się pierwszych mrozów, rozpoczyna się proces wykorzystywania zebranych wcześniej zapasów energii i pożywienia. Niektóre zwierzęta w okresie zimowym opuszczają tę strefę klimatyczną, aby przetrwać w cieplejszych krajach i wrócić na wiosnę – dotyczy to ptaków – inne zaś zapadają w sen zimowy. Podczas hibernacji (snu zimowego), bicie serca oraz oddech zwierząt zwalniają wielokrotnie. Spada również temperatura ich ciała. Dzięki tym zmianom, zwierzęta zapadające w hibernację mogą przetrwać zimę zupełnie się nie pożywiając. Rośliny liściaste zrzucają liście, aby zmniejszyć ilość parującej przez nie wody i zminimalizować zużycie własnej energii tym bardziej, że również słońca jest zimą znacznie mniej.

Pozytywne aspekty zimy

Zima daje wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Kiedy jest dużo śniegu, można to fantastycznie wykorzystać lepiąc bałwana, jeżdżąc na nartach, sankach lub łyżwach, czy urządzając bitwę na śnieżki! Jednak zima ma też swój dobry wpływ na przyrodę. Jest to nie tylko czas odpoczynku dla fauny i flory, ale także czas w roku, kiedy wysokie mrozy likwidują niebezpieczne dla zdrowia i środowiska wirusy oraz bakterie.

Jak spędzać czas zimą?

Zimą dni są krótsze. Oznacza to, że czasami może nam zabraknąć czasu lub pomysłu na ciekawe zajęcia dla dzieci. Frywolne zabawy w śniegu, wycieczka za miasto, czy wyprawa na sanki bywają często utrudnione ze względu na kiepskie warunki atmosferyczne. Organizacja urodzin dla dzieci również może okazać się skomplikowana, gdy nie możemy pozwolić sobie na przyjęcie na świeżym powietrzu. Jak zatem wypełnić wolny, popołudniowy czas zimą, w sytuacji gdy jest się miłośnikiem przyrody, ale pogoda na zewnątrz nie zachęca do wyjścia z domu i zabaw na podwórku? Warsztaty dla dzieci, które są coraz bardziej powszechne, zróżnicowane i dostępne to doskonała alternatywa. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Podczas zajęć dzieci poznają ciekawostki związane z przyrodą, wykonują eksperymenty, a przy tym świetnie się bawią!

Źródło: Mali Naukowcy – urodziny dla dzieci

[Głosów:15    Średnia:3/5]