Poród w Wielkiej Brytanii a pobranie komórek macierzystych

Kobiety, które rodzą w Wielkiej Brytanii, mogą zdecydować się na pobranie i przechowanie komórek macierzystych dziecka.

Pobieranie komórek macierzystych w Wielkiej Brytanii

Procedury i standardy opieki okołoporodowej nad ciężarną i noworodkiem w Wielkiej Brytanii różnią się nieco od tych obowiązujących w Polsce. Różnice wynikają z innych procedur przyjętych przez tamtejszą ochronę zdrowia. Mimo to poród w UK nie wyklucza możliwości pobrania i przechowywania komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Dzięki temu rodzice mogą zabezpieczyć zdrowie swojego dziecka.

Chęć pobrania komórek macierzystych przyszli rodzice powinni zgłosić jeszcze przed datą planowanego porodu. Należy skontaktować się z bankiem komórek macierzystych w Polsce, który współpracuje z instytucją tego typu na terenie Wielkiej Brytanii. Jego pracownik pomoże przejść przez procedurę wyboru odpowiadającego pakietu oraz podpisania umowy. Po dopełnieniu wszystkich formalności rodzice dziecka otrzymują pakiet pobraniowy, który zawiera zestaw specjalnych igieł i pojemników na krew. Należy zabrać go ze sobą w dniu rozwiązania do szpitala i przekazać personelowi medycznemu.

Dlaczego warto przechowywać komórki macierzyste?

Komórki macierzyste mogą dać początek każdej tkance ludzkiego organizmu. Mają zdolność do szybkiego i intensywnego namnażania się. Dzięki temu odkryto ich potencjał leczniczy – można zastąpić nimi komórki uszkodzone przez proces chorobowy. Najlepszym źródłem komórek macierzystych jest krew pępowinowa, którą pobiera się tuż po porodzie. Można przechowywać ją do momentu, aż zajdzie potrzeba wykorzystania jej w celach terapeutycznych, nawet przez ponad 50 lat.

Licznie badania i próby kliniczne przeprowadzone nad komórkami macierzystymi wykazały, że można je z powodzeniem wykorzystywać w leczeniu wielu groźnych chorób, do których zalicza się: ostre i przewlekłe białaczki, niektóre nowotwory złośliwe, niedokrwistości oporne na inne leczenie, choroby genetyczne i inne schorzenia. Łącznie jest ich około 80, a liczba ta nadal rośnie.

Leczenie komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej

Osoby, u których zajdzie potrzeba wykorzystania komórek macierzystych w leczeniu groźnej choroby, powinny zgłosić to, że je przechowują, lekarzowi prowadzącemu. Kontaktuje się on z bankiem komórek macierzystych i przesyła odpowiednią dokumentację. Następnie materiał biologiczny przekazywany jest do szpitala, w którym znajduje się pacjent.

[Głosów:0    Średnia:0/5]