Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. To czas refleksji, spokoju i odpoczynku, moment przygotowywania się na narodziny najważniejszego człowieka, który diametralnie odmieni dotychczasowe życie dwojga ludzi. Okres ciąży to także niepokój o zdrowie maluszka i przebieg porodu. Większość przyszłych mam panicznie boi się bólu i całej akcji porodowej, przez co już we wczesnej ciąży, zaczynają rozważać różne możliwości narodzin ich dziecka.
Poród naturalny i jego oblicze
Poród naturalny zawsze wiąże się dla przyszłych mam z ogromnym niepokojem i strachem, związanymi z jego przebiegiem i potencjalnym bólem. Niektóre kobiety tak przeraża wizja takiego porodu, że niemalże od samego początku ciąży, całkowicie wykluczają możliwość takiego przyjścia na świat ich dziecka. Barwne opowieści matek i koleżanek o traumatycznym przebiegu porodu naturalnego, bardzo pesymistycznie nastawiają do niego panie w ciąży i zupełnie niepotrzebnie skazują je na cesarskie cięcie. Tymczasem nie każdy poród naturalny musi oznaczać długie godziny męki, strachu i bólu. Wiele takich porodów trwa krótko i nie wywołuje aż tak negatywnych uczuć u rodzących. Zdecydowanym plusem takiego rozwiązania ciąży jest szybki powrót do zdrowia i niemalże natychmiastowa możliwość opiekowania się swoim nowonarodzonym dzieckiem, co w przypadku cięcia cesarskiego jest wykluczone.Ważne, by podczas porodu naturalnego, kobieta miała wsparcie ze strony bliskiej osoby, partnera lub mamy czy siostry. Także wykwalifikowana położna i jej obecność, działają na rodzącą kojąco i pozwalają jej skupić się na akcji porodowej bez niepotrzebnego stresu i niepokoju.
Dziecko urodzone przez cesarskie cięcie
Kobiety, które zdecydowały się urodzić poprzez cięcie cesarskie, nie wiedzą zapewne, co to bóle porodowe, bowiem taki zabieg przeprowadzany jest zwykle w znieczuleniu zewnątrzoponowym, które wyklucza odczuwanie jakiegokolwiek bólu. Nie oznacza to jednak, że po takim porodzie kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości. Rana po szyciu sprawia pacjentce ogromny dyskomfort, a jej gojenie trwa znacznie dłużej aniżeli rana po porodzie naturalnym. Świeżo upieczona mama, tuż po porodzie musi odpoczywać w pozycji leżącej, nie mogąc zajmować się maleństwem. Kobiety, których ułożenie dzieci w brzuchu wyklucza poród naturalny, rodzą przez cesarskie cięcie i zazwyczaj są szczęśliwe, że ich dzieci przyszły na świat tą metodą. Brak bólu porodowego i strachu przed całą akcją porodową, pozwala im cieszyć się z odbytej cesarki.
To, w jaki sposób urodzi się dziecko, powinno być decyzją tylko i wyłącznie kobiety rodzącej. Czasami wizja porodu naturalnego, tak bardzo przeraża przyszłą mamę, że ta niezdolna jest do uczestniczenia w takim porodzie, bo jej strach i panika, mogłyby utrudniać prawidłowy przebieg takiego porodu. Jednak należy pamiętać, że cesarka, to poważny zabieg, ingerujący w organizm kobiety. Po takim porodzie, matka jest słaba i obolała, a rana bardzo utrudnia opiekę nad maleństwem i czerpanie z niej radości i satysfakcji.