Wydłużająca się niebotycznie zima i wiosna, która nadejść nie chce. Z pewnością jest to okres w którym o atrakcje dla dziecka, na dworze, jest trudniej niż w pozostałych częściach roku. Na szczęście, przy odrobinie kreatywności rodzica, dziecko nawet wtedy, nie będzie narzekać na nudę. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

Lato to moment, gdy plenerowych atrakcji nigdy nie brakuje. Niezależnie od wieku, czy preferencji co do sposobu spędzania wolnego czasu – zawsze znajdzie się coś do roboty. Schody zaczynają się w czasie okresów przejściowych, jesień-zima, zima-wiosna. O choroby w tym czasie najłatwiej, dzień trwa niezwykle krótko, a niedobór witaminy D daje się we znaki prawie wszystkim. O ile dorośli, w pracy mają co dzień mnóstwo zadań, tak dzieciom, dysponującym znacznie większymi zapasami wolnego czasu, sytuacja ta może bardziej doskwierać. Pomimo tego, atrakcji i form spędzenia czasu – nie brakuje ani w zamkniętych przestrzeniach, ani na świeżym powietrzu. Nie wierzycie? Uwierzycie.

Zabawa w domu nie zna granic

Wbrew pozorom, przy odpowiedniej organizacji czasu dziecka, pozostanie w domu nie musi być takie złe. Świetnym pomysłem na interakcję dziecka z rodziną bądź przyjaciółmi są gry planszowe. Monopol, Carcasom, Dixit – to tylko kilka przykładów gier, które cieszą się obecnie znaczną popularnością i poza świetną zabawą uczą np. ekonomii, strategicznego myślenia czy po prostu dbają o kreatywność. Inną opcją są gry wideo, dzięki którym dzieci znacznie poprawią swój zmysł przestrzenny i czas reakcji. Kolejna bardzo popularną opcja są klocki LEGO. Zabawa nimi pozwala dzieciom tworzyć budowle, które znają z bajek bądź z rzeczywistości. Przykładowo, poprzez wspólną zabawę, dzieci mogą zbudować coś, co w pojedynkę zajęłoby im znacznie więcej czasu, bądź okazałoby się zwyczajnie niemożliwe. Klocki rozwijają kreatywność, zmysł przestrzenny, konstrukcyjny. Łączenie mniejszych elementów w większą całość pozytywnie wpływa na pracę mózgu najmłodszych. Jeżeli nie dysponujemy klockami w domu, możemy zapisać dziecko na warsztaty edukacyjne dla dzieci z udziałem klocków LEGO. Tego typu zajęcia stają się w Polsce z każdym rokiem coraz popularniejsze, gdyż poza elementami zabawy, animatorzy w swoje zajęcia implementują także naukę – np. geografii, astronomii, czy historii.

Atrakcje plenerowe – bo pogoda nam niestraszna

Jeżeli podjęliśmy decyzję o opuszczeniu domowego zacisza, to nadal nie powinniśmy mieć powodów do narzekań. Na dzieci czekają ośrodki sportowe, takie jak baseny czy sale halowe. Obydwa miejsca sprzyjają aktywności fizycznej. Mało? To może ścianka wspinaczkowa? Ich popularność z roku na rok rośnie, podobnie jak rośnie popularność skatetownów, czyli przestrzeni zamkniętych, na których można bez ograniczeń pojeździć na rolkach. Choć w okresie zimowym wiele osób wolałoby od rolek łyżwy, warto pamiętać że na jednym i na drugim, jeździ się zgoła inaczej, przez co ostateczne doznania również będą się od siebie różnić. Jeżeli preferujemy inne atrakcje, zawsze pozostają różnego rodzaju warsztaty artystyczne – teatralne, wokalne, muzyczne czy plastyczne. Z dziećmi, można także pójść do teatru, np. w celu utrwalenia uprzednio przeczytanej lektury bądź by zapoznać się z całkowicie nowym dla nich dziełem. W Polsce z roku na rok przybywa teatrów, które są dedykowane właśnie dzieciom.

Jak widać, atrakcji dla dzieci, pomimo niepogody wcale nie jest tak mało. Ich wybór w dużej mierze zależy zatem od preferencji dziecka i jego zainteresowań. Ważne jest jednak to, że atrakcji nie brakuje – niezależnie czy wybierzemy spędzanie czasu w domu, czy poza nim.

[Głosów:1    Średnia:5/5]