Czas wolny, na przykład podczas ferii zimowych, nie musi być poświęcony na siedzenie przed telewizorem czy komputerem lub nudę. Półkolonie to doskonały sposób na to, by połączyć zajęcia przyjemne z pożytecznymi. Dzieci mają sensownie wypełniony czas i opiekę, zaś rodzice mogą normalnie wypełniać swoje obowiązki, na przykład zawodowe.
Czym się kierować przy wyborze półkolonii?
Przede wszystkim należy wybrać temat przewodni, który będzie interesował malucha. Dla niektórych dzieci najlepiej spędzonym czasem jest ten poświęcony na prace artystyczne, inne wolą ruch, zaś jeszcze inne cenią sobie zajęcia o kosmosie czy zwierzętach. Dzięki temu, że wybierzemy to, co lubi dziecko, będzie ono chodziło na zajęcia chętnie i wyniesie z nich jak najwięcej.
Kolejna kwestia to sprawdzenie samego organizatora, opinii o półkoloniach, a także aspektów związanych z bezpieczeństwem i odpowiedzialnością. Kto będzie prowadził zajęcia i jakie ma do tego kwalifikacje? Ilu opiekunów przypadnie na grupę dzieci? Czy podczas półkolonii będą jakieś zajęcia, narażające na niebezpieczeństwo?
Jak przygotować dziecko?
Dla wielu dzieci półkolonie to pierwszy w życiu czas, kiedy będą w grupie z innymi dziećmi, ale bez rodziców przez kilka godzin dziennie. Nawet mniejsze dzieci, takie chodzące do klasy 1 czy 2, także mogą skorzystać z zajęć dla nich przygotowanych, szczególnie, jeżeli są razem ze starszym rodzeństwem lub znajomymi dziećmi w jednej grupie.
Jak sprawdzić, czy dziecko już dojrzało do takiego wyzwania? Przede wszystkim warto wytłumaczyć mu, na czym polegają półkolonie i zapytać, czy chciałoby w czymś takim uczestniczyć. Można wspomnieć, że będzie to okazja do poznania innych dzieci i wesołej zabawy, ale na noc maluch wraca do domu. Warto omówić z nim także kwestie związane z różnymi nagłymi wypadkami, na przykład co zrobić, jeżeli źle się poczuje.
Korzyści dla rodziców
Przede wszystkim mogą mieć oni pewność tego, że dziecko spędza czas aktywnie i kreatywnie oraz jest pod dobra opieką przez kilka godzin dziennie, zaś nie siedzi w domu, kiedy rodzice są w pracy.
To zaś pomaga skupić się na zawodowych obowiązkach bez konieczności szukania opiekunki na ferie czy też angażowania babć lub cioć.