Podrażnienia jamy ustnej u kobiet w ciąży – jak sobie z nimi radzić

Według niektórych badań, zapalenie dziąseł to problem, który dotyka od 40 do 90% kobiet w ciąży. Prawidłowa higiena jamy ustnej w tym wyjątkowym momencie życia kobiety jest tak samo ważna, jak zbilansowana dieta oraz spokojny tryb życia. W tym artykule podpowiadamy, dlaczego unikanie podrażnień jamy ustnej jest tak istotne w ciąży, a także jaką profilaktykę warto zastosować.

Podrażnienia jamy ustnej w ciąży

Wynikają one głównie ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety w czasie ciąży. Podwyższony poziom progesteronu może inicjować powstawanie podrażnień śluzówki i dziąseł, natomiast płytka nazębna jeszcze potęguje ten proces. Wiadomo, że  kondycja jamy ustnej matki ma wpływ na stan zdrowia dziecka, ponieważ bakterie mogą poprzez łożysko przenikać do organizmu maleństwa. To jednak nie wszystko, bo bakterie związane z chorobami przyzębia, zwiększają ryzyko powstania także innych dolegliwości dotykających kobietę, np. większe ciśnienie tętnicze, białkomocz, a nawet przedwczesny poród. Nie bez związku jest również niska masa urodzeniowa dziecka i choroby jamy ustnej matki. Kluczowe znaczenie ma więc odpowiednia higiena jamy ustnej nie tylko w ciąży, ale także w trakcie w okresie ją poprzedzającym.

Jak dbać o jamę ustną w ciąży

Przyszłe mamy powinny zwracać uwagę na rodzaj pasty do zębów, jakie używają, a w szczególności – na zawartość fluoru. Zaleca się, by było od 1000 do 1500 ppm bo tylko taka ilość pozwala na ochronę przed próchnicą. Trzeba również pamiętać o odpowiednim doborze twardości szczoteczki (zbyt twarda jeszcze bardziej podrażni wrażliwe dziąsła), a także o szczotkowaniu języka i korzystaniu z nici dentystycznej. Kobiety w ciąży mogą także korzystać z domowych sposobów, takich jak ziołowe płukanki do jamy ustnej.  Należy pomyśleć także o odpowiednich dla nich preparatach do pielęgnacji jamy ustnej, dostępnych w aptekach. Jednym z nich jest np.: https://efektdentoseptu.pl/dentosept-fast/, który działa łagodząco,  wspomaga regenerację dziąseł i działa również antybakteryjnie. Dzięki formie sprayu szybko i skutecznie można zaaplikować preparat. Preparat zawiera wyciągi roślinne , a także glicerynę, która tworzy ochronną warstwę na śluzówce jamy ustnej. Chlorheksydyna również działa antybakteryjnie, a więc dodatkowo chroni przed powstawaniem stanu zapalnego. Elementem prawidłowej higieny są również regularne wizyty u stomatologa. Zaleca się, by w trakcie ciąży odwiedzić dentystę minimum dwa razy, a najlepiej co trzy miesiące.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]