Plastyka brzucha ile kosztuje zabieg i co się z tym wiąże

Abdominoplastyka (plastyka powłok brzucha) to zabiegi mające na celu redukcję do minimum problemu, jakim jest obwisły brzuch. Operacja polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru i tkanki tłuszczowej z dolnej i środkowej części brzucha.

Czasem w trakcie zabiegu naciąga się również osłabione mięśnie ściany brzucha. Zabieg ten można też połączyć z liposukcją w celu zapewnienia poprawy konturu oraz wysmuklenia bocznych partii. Warto pamiętać, że abdominoplastyka obejmuje usunięcie zarówno tkanki tłuszczowej, jak i nadmiaru skóry, podczas gdy liposukcja zajmuje się jedynie nagromadzonymi złogami tłuszczu, które zlokalizowane się w określonych obszarach.

Rodzaje zabiegów i wskazania do ich wykonania

‚Miniabdominoplastyka z kolei przeprowadzana jest u pacjentów, u których nadmiar tkanki tłuszczowej znajduje się jedynie w dolnej części brzucha. W efekcie końcowym blizny są niewielkie, a sam zabieg jest krótszy niż typowa abdominoplastyka. Podobnie jest zresztą w przypadku rekonwalescencji. Najlepszymi kandydatami do zabiegu są osoby z dużą ilością tkanki tłuszczowej bądź te z luźną skórą, która nie poprawiła swojego wyglądu pomimo stosowania diety i ćwiczeń. Pacjenci powinni być w dobrej kondycji fizycznej oraz zrównoważeni emocjonalnie.

Operacja plastyki powłok brzusznych najskuteczniejsza jest w przypadku pacjentek po przebytych ciążach i osób z dość dużym ubytkiem wady. Przeprowadza się ją też u chorych z osłabionymi mięśniami brzucha oraz u osób starszych z obniżoną elastycznością skóry. Z zabiegiem powinny powstrzymać się natomiast kobiety planujące ciążę. Plastyka brzucha z powodzeniem poprawia wygląd brzucha, a poza tym pozytywnie wpływa na samoocenę. Zabieg skutecznie usuwa rozstępy z dolnej części brzucha. Nie zawsze jednak jest możliwość zlikwidowania wszystkich fałdów skórnych. Po operacji pozostaje też najczęściej sporych rozmiarów blizna.

Ile kosztuje abdominoplastyka?

Abdominoplastyka jest zabiegiem coraz popularniejszym. W chwili obecnej powstaje coraz więcej klinik, które mają w ofercie różnego rodzaju operacje plastyczne. Do niedawna ceny zabiegów były jednak bardzo wysokie i nieosiągalne dla wielu osób. Na plastykę powłok brzucha decydują się przede wszystkim kobiety, które nie są zadowolone z wyglądu swojego ciała po ciąży. Jednak także i panowie coraz chętniej zgłaszają się do klinik w celu poprawy swojego wyglądu.

Plastyka powłok brzusznych to koszt od 5500 do nawet 14000 złotych. Rozstrzał cenowy jest więc dość spory. Trzeba jednak pamiętać, że na cenę operacji plastycznej składa się wiele różnych czynników np. kwalifikacje specjalistów, standard wyposażenia kliniki, dostępna aparatura medyczna, a także leki stosowane podczas zabiegu i w czasie późniejszej rekonwalescencji. Okazuje się, że taniej wcale w tym przypadku nie oznacza lepiej. W końcu abdominoplastyka, jak każda operacja wiąże się z pewnym ryzykiem.

Nieco większy jest koszt zabiegu  plastyki powłok brzusznych połączonego z liposukcją. To zazwyczaj koszt rzędu 12000 -15000 zł. Miniabdominoplastyka, czyli plastyka dolnej części brzucha kosztuje średnio 5000 – 9000 zł. W ofercie klinik zazwyczaj jest również korekta blizny powstałej w wyniku operacji cesarskiego cięcia (1000 – 400 zł) czy sama liposukcja. Do tego trzeba doliczyć oczywiście także koszt konsultacji lekarskich (50-200 zł) oraz ewentualnego pobytu w klinice (100 – 300 zł za dobę), choć w niektórych miejscach jest to już wliczone w cenę. Około 150 złotych trzeba zapłacić za symulację efektu po operacji, ale to obowiązkowe oczywiście nie jest. Warto jednak wspomnieć, że operacje plastyczne w Polsce są jak dotąd znacznie tańsze niż za granicą. Za zabieg abdominoplastyki w klinice angielskiej czy niemieckiej trzeba zapłacić dwa razy więcej.

Jak sfinansować zabieg plastyki powłok brzusznych?

W zdecydowanej większości przypadków za operacje plastyczne pacjenci muszą zapłacić z własnej kieszeni. Nie podlegają one bowiem refundacji z NFZ. Można jednak ubiegać się o częściową lub całkowita refundację. Istnieją szczególne sytuacje pozwalające na ubieganie się o zwrot kosztów poniesionych z tytułu wykonania niektórych zabiegów. Aby uzyskać refundację za zabieg abdominoplastyki trzeba przede wszystkim w odpowiedni sposób umotywować wykonanie operacji.

O zwrot koszt mogą ubiegać tylko osoby, u których zabieg jest potrzebny ze względu na zmiany jakie powstały w obrębie brzucha na skutek m.in. licznych ciąż. Podobnie jest w przypadku osób, które doznały poważnego urazu, a także u pacjentów, u których po skutecznym procesie utraty nadprogramowych kilogramów pozostał nadmiar tkanki w okolicy brzucha. Starania o refundację dobrze jest podjąć jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. W przeciwnym wypadku szanse na powodzenie są raczej znikome. Należy przede wszystkim odpowiednio udokumentować, iż abdominoplastyka jest potrzebna. Warto w tym celu przedstawić dokumentację medyczną potwierdzającą, że nadmierna ilość fałdów skórnych powoduje odparzenia czy utrudnia codzienne funkcjonowanie. Refundacji nie podlegają natomiast  zabiegi wykonywane tylko ze względów estetycznych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]