Mimo, że ostatnio o płaskostopiu w mediach słyszy się o wiele mniej, to warto mieć świadomość, iż w dalszym ciągu pozostaje ono najpowszechniejszą deformacją stopy, zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Czym problem ten się objawia?
Jak wyjaśnia nam ekspert, ortopeda dziecięcy z krakowskiej poradni Ortomed; przejawia się ona zanikiem łuków stopy, przez co dotyka ona podłoża całą powierzchnią, nie natomiast jak ma to miejsce w przypadku kończyny zdrowej – jedynie przednią i tylną częścią. Co zrobić, gdy problem taki zaobserwujemy u naszej kilkuletniej pociechy? Czy i kiedy warto się z podejrzeniami płaskostopia wybrać do ortopedy?
Eksperci twierdzą, iż warto działać możliwie jak najszybciej – zaraz po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Jeżeli widzimy, że dziecko podczas chodzenia stawia stopy nieprawidłowo lub też że całą swoją powierzchnią dotykają one podłogi, nie wahajmy się skorzystać z rady specjalisty. Jeżeli faktycznie zidentyfikuje on występowanie problemu zdrowotnego, na pewno określi on także stadium jego zaawansowanie. W sytuacji, gdy będzie ono niewielkie, ortopeda zaleci odpowiedni zestaw ćwiczeń korygujących, polegających przede wszystkim na chodzeniu na palcach, na piętach oraz na zewnętrznych częściach stóp celem ich właściwego formowania oraz wzmacniania. Niekiedy jednak okazać się może, iż płaskostopie osiągnęło już stadium relatywnie zaawansowane. W dalszym ciągu możliwe będzie jego wyleczenie, jednakże w takiej sytuacji konieczne może być nabycie odpowiedniego obuwia oraz zapisanie dziecka na rehabilitację.
Mimo, że obydwa rozwiązania wydawać się mogą nieco drastyczne, to są one o wiele mniej inwazyjne niż prowadzone jeszcze do niedawna operacje polegające na chirurgicznym kształtowaniu stopy, które to nie tylko były bardzo bolesne to i dodatkowo pozostawiały na stopach widoczne, nieestetycznie wyglądające blizny. Warto też wiedzieć, że aby zapobiec ponownemu deformowaniu się stopy, specjalista zalecić może także noszenie przez kolejne lata specjalnych wkładek korekcyjnych, które to utrzymywać będą stopę we właściwym ułożeniu, utrzymując jej prawidłowy kształt.
Płaskostopie nie jest w żadnym wypadku problemem zdrowotnym, który wykluczyłby dziecko z możliwości prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Niemniej jednak, jeżeli chcemy, aby miało ono zagwarantowany możliwie najwyższy komfort życia, warto obserwować je już od najmłodszych lat. Scenariusz przedstawia się bowiem w tej sytuacji podobnie jak z innymi schorzeniami – im szybciej podejmiemy działania mające na celu zminimalizowanie ich dotkliwości, tym szybciej pojawią się satysfakcjonujące efekty. Nie zwlekajmy z wizytą u ortopedy jeżeli zauważymy pierwsze niepokojące objawy. Koszt wizyty nie jest w chwili obecnej wygórowany, a z całą pewnością nie przewyższa on ceny zdrowia i prawidłowego rozwoju naszej pociechy. Możemy także przed udaniem się do lekarza zaznajomić się wpisami na forach tematycznych, gdzie rodzice zapewne wymieniają się swoimi spostrzeżeniami oraz poradami odnośnie płaskostopia i sposobów radzenia sobie z nim.