Kupno pierwszego samochodu dla dziecka to zawsze wielkie wydarzenie, szczególnie dla nowego właściciela. Zanim jednak jako rodzic wydasz pieniądze na auto, dobrze przemyśl kwestię OC. To ważne, żeby jeszcze przed zakupem mieć świadomość, jak rozwiązesz kwestię ubezpieczenia auta. W praktyce istnieją 3 możliwości, które omawiamy poniżej.

Rejestracja wyłącznie na dziecko

Skoro nowe auto ma należeć do dziecka, to najoczywistszym rozwiązaniem jest zarejestrować je na nie. W końcu to syn lub córką będą nim jeździć, więc oni powinni być właścicielami. Choć logika nakazuje takie myślenie, w praktyce powoduje ono niekorzystne finansowo konsekwencje. Chodzi o to, że samochód zarejestrowany wyłącznie na dziecko może zostać ubezpieczony tylko przez nie, co oznacza bardzo drogie OC.

Koszt zakupu ubezpieczenia dla młodych i niedoświadczonych kierowców jest znacznie wyższy niż dla osób starszych i w średnim wieku, które od lat mają prawo jazdy i co roku wykupują polisę. Dlatego pierwsze auto dla dziecka często jest rejestrowane na nie oraz na jednego z rodziców, o czym poniżej.

Jednoczesna własność dziecka i rodzica

Jeżeli rodzic, który dysponuje wysokimi zniżkami ubezpieczeniowymi za bezszkodową jazdę, formalnie obok dziecka ma status drugiego właściciela auta i w takiej roli widnieje na umowie kupna-sprzedaży pojazdu oraz w dowodzie rejestracyjnym, cena OC jest znacznie niższa, niż gdyby samochód był zarejestrowany wyłącznie na dziecko. W ten sposób da się oszczędzić na obowiązkowym ubezpieczeniu nawet 50%.

Kolejna zaleta to fakt, że przy omawianym rozwiązaniu młodemu kierowcy są naliczane zniżki ubezpieczeniowe, dzięki czemu w ciągu kilku lat może uzyskać pełną ulgę w wysokości 60%, nie ponosząc przy tym tak dużych kosztach jak przy rejestracji auta wyłącznie na siebie. Trzeba jednak pamiętać, że w razie wyrządzenia szkody przez dziecko zniżki są odbierane również rodzicowi. Wypłacone odszkodowanie i udzielone auto zastępcze z OC sprawcy zawsze skutkuje bowiem podwyższoną składką.

Auto tylko na rodzica

Żeby maksymalnie zredukować cenę OC, można zarejestrować auto wyłącznie na jednego z rodziców. Jeżeli ojciec lub matka dysponują pełnymi zniżkami, da się uzyskać w ten sposób najniższą składkę, co jest największą zaletą tego rozwiązania. Do jego wad należy natomiast to, że w razie szkody spowodowanej przez dziecko rodzic bierze na siebie ryzyko odebrania zniżek. Kolejny minus polega na tym, że gdy tylko rodzic jest właścicielem auta, dziecku nie są naliczane zniżki.

Niezależnie od tego, które z opisanych powyżej trzech rozwiązań wybierzesz, pamiętaj, żeby zawsze przed wykupieniem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wykonać kalkulację składki w różnych towarzystwach i wybrać najtańszą ofertę. Zrobisz to m.in. za pośrednictwem internetowego kalkulatora OC Najtaniej u Agenta.

[Głosów:1    Średnia:5/5]