Pielęgnacja skóry w ciąży? Jakie są sposoby na rozstępy?

0
1295

Ciąża to bezdyskusyjnie wyjątkowy okres w życiu każdej matki. Z jednej strony noszone przez 9 miesięcy pod sercem maleństwo przepełnia kobiet radością, z drugiej strony pojawiają się obawy przed trudnym zadaniem jakie je czeka, jest nim poród i opieka nad dzieckiem. Jest to bardzo stresujące a dodatkowym obciążeniem jest walka z dodatkowymi kilogramami oraz defektami takimi jak nadmiernie rozciągnięta skóra i rozstępy. Dla wielu kobiet dieta, ćwiczenia i regeneracja skóry jest dużym wysiłkiem dlatego warto już w trakcie ciąży zadbać o kondycję skóry aby uniknąć rozstępów.

Co to są rozstępy, jak powstają i jak wyglądają?

Jak powstają rozstępy? Jeżeli w krótkim czasie odnotowujemy duży przyrost obwodów czy wagi skóra poddawana jest mocnemu rozciąganiu. Jeśli skóra jest mało elastyczna jej włókna mogą popękać tworząc podłużne struktury. Mogą być różowe, fioletowe lub czerwone a z czasem zblednąć, wydłużać się i poszerzać oraz wyglądać jak małe blizny, które niestety same z siebie nie znikną. To właśnie są rozstępy. Nie są one niebezpieczne dla zdrowia ale uważane są za nieestetyczne i szpecące skórę. Młode mamy szczególnie narzekają na rozstępy na brzuchu, pupie, biodrach, boczkach i piersiach.

Wpływ na tworzenie się rozstępów posiada układ hormonalny człowieka. Jak się okazuje wahania hormonalne występujące podczas ciąży mogą prowadzić do dysfunkcji fibroblast. Są to komórki, których funkcją jest m.in. produkcja elastyny i włókien kolagenowych, które determinują sprężystość i odporność na rozciąganie skóry. Im mniej fibroblast, tym skóra będzie mniej elastyczna i wytrzymała. Dlatego że względu na burzę hormonalną kobiety w ciąży są szczególnie podatne na powstawanie rozstępów.

Jak nie dopuścić do pojawienia się rozstępów?

Każdy dermatolog i kosmetolog potwierdzi, że łatwiej zapobiegać pojawianiu się rozstępów, zamiast usuwać je, gdy już powstaną. Jak wygląda profilaktyka antyrozstępowa? Najlepiej od pierwszych tygodni ciąży na najbardziej problematyczne obszary skóry, czyli biodra, brzuch i piersi regularnie wmasowywać olejek lub kremy przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży (przykład: https://www.aptekaolmed.pl/pol_m_Mama-i-dziecko_Dla-mam-i-kobiet-w-ciazy_kosmetyki_rozstepy-1757.html). W marketach, aptekach i drogeriach znajdziemy też balsam do biustu, który ujędrni i odżywi skórę. Ponadto pozytywny wpływ na kondycję skóry ma odpowiednia dieta, zawierająca produkty będące źródłem witaminy A, E, PP, B5 i mikroelementów, np: krzem i cynk. Elastyczność skóry poprawia też ruch i ćwiczenia. Jeżeli zastosujemy te trzy zasady przeciwdziałające rozstępom to mamy duże szanse aby uchronić naszą skórę przed powstaniem defektów skórnych.

Sposoby na rozstępy

Jak usunąć rozstępy? Bywa, że mimo zastosowania się do wyżej wymienionych zasad tendencja do powstawania rozstępów jest na tyle duża lub rozciągnięcie skóry jest tak mocne, że te powierzchowne pęknięcia na skórze niestety się pojawiają. Jednak nie trzeba się tym załamywać, gdyż medycyna estetyczna oferuje różne zabiegi na rozstępy. Nie wszystkie mogą być przeprowadzone u kobiet karmiących dlatego najlepiej udać się do gabinetu kosmetycznego po zakończeniu karmienia piersią lub zasięgnąć porady specjalisty, które zabiegi kosmetyczne są bezpieczne dla matek karmiących.

Niemniej najczęściej polecane są zabiegi laserowe na rozstępy oraz mezoterapia. Co ciekawe te same metody stosuje się do usuwania blizn pooperacyjnych i pourazowych. Zaletą lasera jest to, że stosuje się go punktowo na miejsca zmienione a promienie lasera docierają do głębokich warstw skóry. Jak to działa? Laser frakcyjny niszczy naskórek i skórę właściwą, co prowokuje proces intensywnej regeneracji uszkodzeń i włókien skóry. Stymuluje to produkcję fibroblastów, które regenerują włókna kolagenu i elastyny. Jest to bardzo precyzyjny zabieg, który pobudza organizm do zastąpienia uszkodzonych tkanek zdrowym. Natomiast mezoterapia polega na jednoczesnym nakłuwaniu drobnymi ostrzami skóry i wprowadzaniu substancji odżywczych takich jak kwas hialuronowy i witamina C wgłąb skóry. Efekt takiego zabiegu to spłycenie rozstępów, a nawet ich zupełna likwidacja.

[Głosów:0    Średnia:0/5]