Niebezpieczne wirusy

Obecnie nasze życie w dużej mierze toczy się on-line. W sieci załatwiamy całe masy naszych spraw. Komunikujemy się z przyjaciółmi i rodzina, pracujemy, korespondujemy, robimy zakupy i opłacamy rachunki. Oznacza to, że na różnych stronach, portalach czy serwisach pocztowych pozostawiamy swoje wrażliwe dane. Logujemy się na konta bankowe używając telefonów, czy, o zgrozo, będąc podłączonymi do publicznych sieci. Zdecydowanie odradzam takie procedery. Ponieważ nasze życie przeniosło się do sieci, tam też przenieśli się przestępcy. Coraz częściej słyszymy o kradzieżach, atakach komputerowych, czy nawet całych grupach hakerskich, które swoją działalnością potrafią wyrządzić milionowe szkody. Aby uniknąć tych zagrożeń, dbajmy o tak zwaną netykietę – jest to zbiór zachowań, których przestrzeganie ma nas uchronić przed sieciowymi niebezpieczeństwami. Polecam zapoznać się z jej treścią każdemu użytkownikowi. No dobrze, ale co jeśli w jakiś sposób już zostaliśmy zainfekowani? Jak się uchronić? Jak usunąć wirusa komputerowego?
Jeżeli już wirus zagościł na naszym komputerze, często nie wystarczy tylko usunąć pliku/katalogu, w którym się znajduje. Niestety, programy te mają zazwyczaj zdolność do powielania się, lub ukrywają się przed nami w innych plikach, by w razie usunięcia pojawić się na nowo. W ten właśnie sposób infekują nasz system. Pierwszy sposób usunięcia, mniej radykalny, to instalacja antywirusa (najlepiej posiadać aktywną wersję przez cały czas, co zmniejsza ryzyko infekcji). Po instalacji i aktualizacji bazy danych antywirus rozpocznie skanowanie naszych dysków i pamięci w celu lokalizacji potencjalnych źródeł zagrożenia. Następnie podejmie próbę wyleczenia pliku, a jeśli ta się nie uda kwarantannę lub usunięcie danego pliku.
Drugim, bardziej radykalnym rozwiązaniem, stosowanym zazwyczaj w momencie, w którym infekcja zaszła już tak daleko, że nie ma możliwości instalacji programu antywirusowego, jest format dysku, na którym wirus się znajduje. Wiąże się to niestety z utratą naszych danych i przerwą w dostępie do komputera.

http://www.wizjatv.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]