Jeżeli jesteś rodzicem starasz się zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju. Dbasz o jego zdrowie, pilnujesz bezpieczeństwa. Jednak pomimo to, zdarzają się sytuacje nieprzewidziane, które budzą twój niepokój oraz niepewność, czy poradzisz sobie z problemem.
I tak na przykład, co zrobisz, gdy jelitówka dopadła twoją pociechę?
Wprawdzie jelitówka czyli grypa żołądkowa jest powszechną dolegliwością u małych dzieci, ale jej pojawienie się wraz z biegunką i wymiotami, zawsze budzi niepokój. Zazwyczaj nie podaje się wtedy dziecku żadnych preparatów poza probiotykami. Pilnować tylko trzeba, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Jeżeli choroba utrzymuje się dłużej niż 10 dni zalecana jest hospitalizacja i dożylne nawadnianie.
A jak postępować z kolanem w przypadku uszkodzenia więzadła?
Na pewno warto poznać objawy i sposoby leczenia zerwanych więzadeł w kolanie. Wśród symptomów przede wszystkim wymienić trzeba ból, brak stabilizacji stawu i ograniczenie jego ruchomości. Może pojawić się też opuchnięcie, krwiak czy stan zapalny. Naderwanie więzadła wymaga leczenia zachowawczego oraz użycia stabilizatorów do odpowiedniego ustawienia nogi. Przy zerwanych więzadłach zazwyczaj stosuje się zabiegi operacyjne.
Rentgen klatki piersiowej – kiedy po co i dla kogo?
Jest to podstawowe badanie obrazowe wykorzystywane w diagnostyce chorób płuc, takich jak zapalenie płuc, zmiany nowotworowe, gruźlica, zmiany śródmiąższowe, odma albo płyn w opłucnej. Jeżeli chodzi o dzieci, wskazaniem do wykonania RTG płuc są duszności, szmery oddechowe, przewlekły kaszel, krwioplucie czy bóle w klatce piersiowej. U dorosłych w ten sposób bada się też serce.